V uredništvu razvedrilnega programa na nacionalni radiotelevizji zbirajo do 21. decembra 2015. Izbor bo potekal v okviru novega festivala slovenske zabavne glasbe, ki bo februarja 2016. Izmed vseh prijavljenih del bo strokovna komisija izbrala do največ 12 skladb, po potrebi pa bo medijska hiša k sodelovanju povabila dodatne izvajalce oziroma avtorje.
EN AVTOR NAJVEČ DVE PESMI
Na javni razpis se lahko odzovejo vsi avtorji glasbe in besedila ter izvajalci, slednji morajo biti 10. maja prihodnje leto stari najmanj 16 let. Vsak avtor lahko prijavi največ dve pesmi. Če je avtor tuj državljan, mora biti izvajalec državljan Slovenije, če je izvajalec tuj, pa mora biti slovenski državljan avtor pesmi, določajo razpisni pogoji.
DVA KROGA GLASOVANJA
Zmagovalec izbora bo znan po dveh krogih glasovanja. V prvem krogu bo strokovna žirija na podlagi glasovanja določila superfinalista, v drugem krogu bo zmagovalca izbralo občinstvo s telefonskim glasovanjem. Način glasovanja bo enak kot v letih 2011, 2014 in v letošnjem letu 2015, ko sta v napetem boju v superfinalu nastopila Rudi Bučar in dvojec Maraaya. Sreča je bila bolj naklonjena slednjemu, kjer sta v avstrijski prestolnici poskrbela za odmeven nastop, ne nazadnje pa sta se Raay in Marjetka brez težav uvrstila v veliki finale, kjer sta s pesmijo Here For You zasedla 14. mesto.
SLOVENSKA ZABAVNA GLASBA
Izbor Ema 2016 bo potekal v sklopu novega festivala slovenske zabavne glasbe, ki bo sestavljen iz treh tekmovalnih večerov: Poprock, Popevka in Ema. Skladbe in izvajalci prvih dveh večerov so že znani, v vsakem se jih bo predstavilo deset. Zmagovalec Eme pa se bo maja prihodnje leto v enem od dveh predizborov potegoval za finale evrovizijskega tekmovanja v Stockholmu. Novi festival slovenske zabavne glasbe, ki bo februarja 2016 v Ljubljani, je zastavljen kot dolgoročni glasbeni projekt festivalskih večerov, s katerim bo RTV Slovenija ponudila prostor glasbenim ustvarjalcem in izvajalcem različnih glasbenih žanrov. S projektom želi, kot so še zapisali, spodbuditi razvoj slovenske popularne glasbe, večno žlahtnost popevk pa nadgraditi z novimi glasbenimi smernicami in zajeti širok krog ustvarjalcev različnih glasbenih žanrov. Morda je malce nerodno le, da bomo v sorazmerno kratkem času slišali okrog 30 novih pesmi, nato pa celo leto nič, razen poletnih melodij.