Spanje je zelo pomembno, celo bolj, kot bi si mislili. Če smo dobro naspani, smo boljše volje, se dobro počutimo in imamo več energije za delo, učenje in aktivnosti. Pomembno je, da spimo ponoči, saj nočnega spanca z dnevnim ne moremo nadomestiti. Biološki ritem nam namreč narekuje pravila, ki jih ne moremo prelisičiti. Sicer pa z dobrim spancem krepimo imunski sistem, okrepimo svoje doseženo znanje in celo izgubljamo kilograme. Mi smo o tem, kakšno pozornost posvečajo spanju, povprašali nekaj znanih Slovencev.
Alex Volasko
»Zame je spanje zelo pomemben del dneva. Pri tako razgibanem bioritmu, kot ga živim, včasih spim do dvanajstih, včasih pa se zgodi, da vstanem še pred sončnim vzhodom. Trudim se, da bi spal neprekinjeno vsaj osem ur, ne glede na to, kdaj zaspim. Spanec je namreč izjemno dober za regeneracijo telesa in za dobro počutje. Včasih je ob zgodnjih urah težko zaspati, a se zaradi tega ne obremenjujem. Na telefonu si zavrtim kakšno prijetno glasbo in še sam ne vem, kdaj me zmanjka.«
Gašper Kramar
»Najlepši je občutek, ko zaspiš sam od sebe in se zbudiš šele naslednje jutro, in to brez budilke. Meni je to v življenju tudi cilj. Žal pa v današnjem hitrem življenjskem tempu to ni ravno preprosto. Zame ni nič katastrofalnega, če kakšen dan spim samo pet ali šest ur, večji problem je, če zvečer ne morem zaspati. Vsak od nas ima težave, in tako je tudi z menoj. Ko se pojavi problem, težko zaspim, in potem želim manjkajoče spanje nadoknaditi naslednji dan.«
Tanja Zajc Zupan
»Spim najmanj osem ur. Zgodi se tudi, da grem spat že ob osmih zvečer in ne vstanem pred osmo zjutraj. Potrebujem veliko počitka. Ko sem v stresnem obdobju, ko imam veliko nastopov in koncertov in kakšne druge težave, se ponoči zbujam. Takrat uporabim razne metode – od tapkanja, štetja … Preden zaspim, pa vedno vsaj za nekaj minut vzamem v roke knjigo, prebiram kakšno strokovno literaturo ali vašo revijo. Če ne spim dovolj, sem utrujena, razdražljiva in tečna. Najbolj pa me jezi, če mi spanje krade televizija.«
Tara Zupančič
»Uf, jaz potrebujem ogromno spanja. Spadam med tiste ljudi, ki potrebujemo najmanj osem ur spanja. Nič pa nimam proti, če spim še kakšno uro več, torej me nespečnost ne daje. Sem velika zaspanka. Če spim premalo, je naslednji dan res hudo. Sem precej razdražljiva, tečna in odsotna. Po jutrih s premalo spanja pridem vsaj malo k sebi šele popoldne ali proti večeru. Priznam, da mi jutra niso ravno blizu.«
Oriana Girotto
»Nazadnje sem dobro spala pred sedemnajstimi leti. Že po rojstvu prvega otroka me je zbudil vsak zvok, zdaj pri drugem pa še toliko bolj. Zdaj se zavedam, da sem tudi v srednji šoli premalo spala. Trenutno spim od pet do šest ur, zbujam pa se zelo zgodaj in to brez budilke. Enostavno čutim, da je telo pripravljeno. Če ne spim dovolj, se ne morem zbrati.«
Filip Kržišnik
»Glede na številne treninge in fizično naporne podvige sem vesel, če lahko spim od sedem do osem ur. Preživeti dan ob treh ali štirih urah spanja ni preprosto. Takrat je treba veliko piti in jesti, le tako zdržiš napore. Težje mi je, če premalo spim, kot če premalo jem. Pomanjkanje spanja mi prinese glavobol, pomanjkanje hrane pa težave ljudem v moji okolici. Problemov z nespečnostjo na srečo nimam. Največkrat zaradi utrujenosti kar padem v spanec, a poskrbim, da se prej ustrezno sprostim.«