Slovenija je po 24 letih za božič spet polepšala Vatikanski trg. Tja so pripeljali preko 40 slovenskih smrek, ena od teh je celo 30 metrska. Okraski so po večini izdelani iz oblancev in slame. Gre predvsem za čast in izjemno priložnost za promocijo Slovenije. Peter Ribič in Sabina Šegula sta bila izbrana in poslana v Vatikan kot vodje tega projekta, zato smo govorili z njima, oziroma s Petrom, da nam iz prve roke pove kako to izgleda, kaj to pomeni za Slovenijo, kako se Slovenci v tem projektu povezujemo, in kako so priskočili na pomoč tudi Slovenci, ki živijo in delajo v Vatikanu.
Sabina Šegula je poskrbela za okraske in aktivirala vsaj 400 Slovencev, ki so jih s ponosom in zanosom izdelovali.
Tokratno oddajo krasi izključno Avsenikova glasba, to pa s posebnim razlogom, saj je sogovornik Peter Ribič z njimi povezan na poseben način. Je namreč nečak znanega klarinetista Albina Rudana, zadnja leta pa ga je tudi negoval kot njegov fizioterapevt, čeprav to niti ni njegova profesija.
Tudi o tem smo spregovorili, sicer pa smo se seveda posvetili zgodbi o protokolu okraševanja Vatikana. Kdo krasi? Zakaj? Kdo koga sploh obvesti o okraševanju, o slovenskih simbolih, ki bodo Vatikan krasili vsaj do sredine januarja.
Vsako smreko v Vatikanu krasi listek z opisom naše domovine.
Opaziti je veliko okraskov v obliki šesterolista. To je simbol življenja, dobre energije, upanja.