V epizodi #177 AIDEA podkasta gosti Klemen Selaković v četrtek ob 20.30 Luko Mesca, ministra za solidarno prihodnost in dolgoletnega akterja slovenske politične in civilnodružbene sfere.
V tem pogovoru se z voditeljem Klemnom Selakovićem dotakneta ključnih vprašanj prihodnosti socialne države, podjetniške kulture, kapitalizma, stanovanjske politike in lastništva podjetij. Mesec iskreno spregovori o napakah levice, o tem, zakaj ne verjame v univerzalni temeljni dohodek in kako si predstavlja preobrazbo slovenskega gospodarstva. Gre za epizodo, ki kombinira filozofijo, politiko in konkretne ukrepe – s spoštovanjem in ostrino.
Čeprav se univerzalni temeljni dohodek (UTD) zdi mamljiva ideja – še posebej v času avtomatizacije in prekarnosti – Mesec v epizodi izrazi določeno mero skepticizma. Po njegovem mnenju družba ne potrebuje le pasivnega transferja sredstev, temveč aktivno vključenost ljudi v skupnost, bodisi preko dela, izobraževanja ali solidarnih dejavnosti.

Socialna država mora temeljiti na aktivni enakosti možnosti, ne pa na odpovedi odgovornosti. V ospredju mora biti pravična porazdelitev možnosti, ne zgolj rezultatov. UTD bi lahko, v primeru neustrezne implementacije, še povečal pasivnost in odvisnost, ne da bi nujno reševal temeljne vzroke socialnih težav.
Ena ključnih tem v AIDEA 177 je stanovanjska politika, ki jo Mesec vidi kot temeljno pravico, ne tržno dobrino. V Sloveniji imamo vse več ljudi, predvsem mladih, ki si ne morejo več privoščiti osnovnega varnega doma. Trenutni nepremičninski trg označi za prostor špekulacij in izključevanja, kjer stanovanja postajajo predvsem naložbeni produkt za kapital, ne pa življenjski prostor za ljudi.
Zato predlaga oblikovanje javnega stanovanjskega sklada, ki bi gradil cenovno dostopna, kakovostna in dolgoročno vzdržna najemna stanovanja. Gre za model, ki že uspešno deluje v Avstriji, Nemčiji in na Nizozemskem. Ideja ni v nacionalizaciji trga, ampak v krepitvi neprofitne alternative, ki postavlja dostojno bivanje pred dobiček.
V zaključku epizode Luka Mesec opozori, da nas individualistična paradigma, ki dominira zahodnim družbam, vodi v osamljenost, nezaupanje in družbeno fragmentacijo. Zgubili smo občutek za skupnost, za solidarnost, za medsebojno pomoč. Čeprav naj bi bili vsi "svobodni", smo pogosto ujetniki individualizma, ki nas izčrpava in atomizira.
Rešitev ne vidi v radikalni kolektivizaciji, temveč v zdravem ravnovesju – v skupnostih, kjer posameznik ni sam proti vsem, temveč sooblikovalec skupnega. V družbi prihodnosti bomo morali ponovno graditi zaupanje, medgeneracijsko povezanost, in občutek pripadnosti, če želimo dolgoročno stabilnost in trajnost.
Podkast Aidea, ta četrtek ob 20.30 na TV Veseljak Golica, ponovitev v nedeljo ob 21.00.