RAUBARJI iz Poljan se bodo predstavili s skladbo v poljanskem narečju, DOR MA CAJT iz Selc v selškem narečju, v gorenjskem narečju bosta prepevali skupina HOZENTREGARJI iz Škofje Loke in ansambel Marcela IN iz Smlednika, po dolenjsko bodo zagodli EKS'TRA BAND iz Moravč, ans. JELEN iz Cerknice in ans. KOLOVRAT iz Ljubljane, po prekmursko ansambel KONTRABANT, notranjsko OGNJENIH 7 iz Zgonika v Tržaškem zaledju, kjer je festival gostoval lansko leto, v kraškem narečju pa bodo prepevali SLOVENSKI MUZIKANTJE.
Za letošnji že 15. Večer slovenskih viž v narečju se je prijavilo preko 20 ansamblov. Strokovno komisijo, ki je izbrala sodelujoče ansamble in skladbe, sta tudi letos vodila Tomaž Tozon, ki je ocenjeval glasbeno plat prejetih skladb, ter Francka Benedik, ki je ocenjevala primernost narečnih besedil. Izbrala sta 10 tekmovalnih skladb in izvajalcev s povsem novimi narečnimi vižami, ki se bodo 12. junija predstavili na dvorišču Loškega gradu v Škofji Loki. Komisija je letos zeleno luč prižgala ansamblom Raubarji, Hozentregarji, Ognjenih 7, Kontrabant, Dor ma cajt, Eks'tra band, Jelen, Marcela IN, Kolovrat in Slovenski muzikantje.
Tudi letos se bodo avtorji in ansambli potegovali za več nagrad. Podeljene bodo nagrade za besedilo, melodijo, nagrada Škofje Loke za najboljši celostni nastop, Vodovnikova nagrada za življenjsko delo, nagrada Zveze sindikatov glasbenikov Slovenije ter nagrada občinstva, kjer nagrajeni ansambel poleg denarne nagrade prejme tudi prehodni pokal Vandrovca.
Zmagovalec lanskega Večera slovenskih viž v narečju je bil tržaški ansambel Ano ur'co al pej' dvej s skladbo Adijo Marička, Joc bend je za Japk za bajta odnesel nagrado občinstva, najboljšo melodijo je po mnenju strokovne komisije napisal Jože Skubic za ansambel Akordi in skladbo P'r n's je žeja duma, najboljše besedilo pa je lani napisal Franc Ankerst; njegovo "Muskontarsko bogatijo" je predstavil ansambel Vrisk
Letošnji Večer slovenskih viž v narečju se tako spet vrača v svojo domačo Škofjo Loko. V ritmu polk in valčkov bo tokrat valovilo dvorišče Loškega gradu, 12. junija zvečer. Namen festivala ostaja vsa ta leta isti, to pa je ohranjanje slovenske narečne besede ter kakovostne narodno - zabavne glasbe. V 15-ih letih je doslej že tudi dvakrat gostoval pri Slovencih izven naših meja; lani v Zgoniku v Tržaškem zaledju, pred tremi leti pa med Koroškimi Slovenci v sosednji Avstriji, ob Vrbskem jezeru.