Z njim bo družina Avsenik zaznamovala častitljiv jubilej, 60-letnico obstoja najbolj pogosto predvajane skladbe vseh časov Na Golici. Organizator dogodka, Gregor Avsenik, si, kot pravi, obeta veliko obiskovalcev: »Tujci se že danes odločajo, da bodo pri nas na Gorenjskem ostali kar vse tri festivalske dni. Toplo priporočam, da si cenejše vstopnice še pred poletnimi dopusti v predprodaji zagotovi tudi domače občinstvo.« Prva dva festivalska dneva se bosta začela ob 20. uri, v nedeljo pa bo program potekal od 17. ure naprej.
30 GLASBENIH SKUPIN
Za izum, ki je dodobra spremenil identiteto evropske glasbene podobe, za glasbeno zvrst, ki ji ne zmanjka občudovalcev doma in po svetu med vsemi generacijami, in za to, kar slovenski glasbi in slovenskemu narodu daje Avsenikova glasba, je vredno priti v Begunje. Pokrit šotor bo gostil več kot 30 glasbenih skupin popularne glasbe iz Slovenije in tujine. Steber tridnevnega praznovanja pa bo nadaljevalec Avsenikove glasbe, ansambel Saša Avsenika z Gregorjem Avsenikom. V petek bodo na mednarodnem dnevu, imenovanem Na avtocesti, večinoma nastopili tuji glasbeni gostje: Edith Prock, Schwarzwald Krainer in Hubi iz Nemčije, Kurt und seine Oberkrainer iz Avstrije, Denis Novato iz Italije, Lucienne Lonchina iz Velike Britanije, ki živi v Sloveniji, Pidži Country Band, Oto Pestner in Pro Anima Singers ter Igor in Zlati zvoki.
LEPO JE BITI MUZIKANT
Sobotni program z naslovom Lepo je biti muzikant bodo kreirali Monika Avsenik, Blaž Avsenik, Toti Big Band, Perpetuum Jazzile, Avsenikov tercet Joži Kališnik, Jožica Svete in Alfi Nipič, plesna skupina Mojce Horvat in zmagovalec tekmovanja harmonikarjev za nagrado Avsenik.
Nedelja bo v znamenju lepot Slovenije, saj jo je organizator poimenoval po eni največjih uspešnic Ansambla bratov Avsenik, Slovenija, od kod lepote tvoje. Hišni ansambel Avsenik, Gorenjski kvintet, Veseli Begunjčani, Ansambel Zupan, Irena Vrčkovnik, Kvintet bratov Smrtnik, Jožica Svete in Kresnice, Pihalni orkester Kapele in Klemen Košir se bodo pridružili Ansamblu Saša Avsenika in Gregorju Avseniku, ki bosta vse tri dni glasbena atributa dogajanja. Rdeča nit festivala bodo tudi največje uspešnice Ansambla bratov Avsenik.
KORENINE SEGAJO V LETO 1953
Korenine Avsenikove glasbe segajo v leto 1953, ko je Slavko Avsenik s svojim bratom Vilkom ustanovil Ansambel bratov Avsenik, ki velja za najuspešnejšo slovensko glasbeno skupino. Petdeseta leta so zven njunega edinstvenega kvinteta ponesla po vsej Evropi. V šestdesetih letih so Avseniki postali poklicni ansambel, sedemdeseta pa so jih vodila na turneje po ZDA in Kanadi. Od leta 1953, ko je Slavko Avsenik sestavil svojo prvo avtorsko vižo V planinski koči, pa do leta 1991, ko je avtorskih skladb nastalo že več kot 700, med njimi tudi največkrat izvajana instrumentalna viža vseh časov Na Golici, je Ansambel bratov Avsenik izdal svoje skladbe na več kot 120 nosilcih zvoka, od tega je bilo 33 zlatih plošč. Prodanih je več kot 31 milijonov izvodov plošč in kaset, med delovanjem ansambla pa je bilo ustanovljenih več kot 150 klubov ljubiteljev Avsenikove glasbe po celi Evropi. Širina in kakovost Slavkovega umetniškega ustvarjanja v popolnem pomenu besede se je naselila tudi v genih njegovih treh sinov. Slavko Avsenik, ml., je skladatelj filmske glasbe, Martin slikar, Gregor Avsenik pa kitarist in avtor skladb, ki s svojimi otroki nadaljuje tudi gostinsko tradicijo restavracije Pri Jožovcu v Begunjah na Gorenjskem, kjer sta se rodila Slavko in Vilko Avsenik. Nadaljevalec Avsenikove glasbe je danes Slavkov vnuk Sašo Avsenik, ki predstavlja tretjo generacijo družine Avsenik.