Na današnji dan leta 1988 se je rodil Rok Žlindra, harmonikar, komponist in vodja Ansambla Roka Žlindre.
Instrumentalni trio z diatonično oziroma klavirsko harmoniko ter mešanim vokalnim duetom oziroma tercetom je pričel svojo glasbeno pot v Sodražici, leta 2005. Da Sodražica slovi po vrhunskih glasbenikih priča tudi Ansambel Franca Miheliča, v katerem je tudi Rok Žlindra našel svojega glasbenega vzornika.
Franc Mihelič in Rok Žlindra
Ansambel Roka Žlindre je uspešno prehodil festivalsko pot in osvojil vse, kar se je med festivalskimi lovorikami osvojiti dalo. Eden prestižnejših nastopov tega ansambla zagotovo predstavlja nastop na Evroviziji 2010, ko so si skupino Kalamari in pesmijo Narodno-zabavni rock delili veliki glasbeni oder pred očmi več sto miljonov televizijskih gledalcev.
Ansambel predstavlja enega kvalitetnejših ansamblov domače glasbe, ki ga ne odlikuje zgolj brezhibna glasbena izvedba, ampak predvsem ploden avtorski potencial vodje ansambla.
Na današnji dan leta 1971 se je rodil Tomaž Šinko, dolgoletni klarinetist in član Ansambla Stopar iz Loke pri Mengšu.
Tomaž Šinko je priznan serviser kitar, opazili pa smo ga tudi kot žiranta na znanem glasbenem natečaju.
Ansambel Stopar je začel svojo glasbeno pot leta 1985 kot najmlajši narodnozabavni ansambel v Sloveniji, saj je bila njihova povprečna starost 15 let. Prvič so se predstavil širšemu občinstvu na koncertu Pod Mengeško marelo. Po zmagi v Zrečah v finalni oddaji "Kar znaš to veljaš" so Stoparji, kot prvi tovrstni mladinski ansambel, dosegli laskavi naslov Amater leta 1985. Po tej zmagi so vabila na nastope dobesedno deževala. Glasbena očeta ansambla sta bila kar trobentarja – g.Franci Lipičnik, ki je ansambel obogatil s kvalitetnimi glasbeniki in z izjemnimi melodijami, ter g. Franc Kompare, ki je umetniško vodil vaje ansambla Stopar. Člani Stoparjev pa so zagotovo hvaležni tudi sokrajanu g.Ivanu Sivcu, ki je poskrbel za odlična besedila.
Začetno glasbeno podobo so sestavljali:
ROBI STOPAR, klavirska harmonika
PAVLE JERŠE, bas kitara
ROMAN KOMATAR, ritem kitara
TOMAŽ ŠINKO, klarinet
FRANCI STOPAR, trobenta
Mešani vokalni tercet: NATALIJA ŠIMUNOVIČ, JOŽE ŠARC, NATAŠA STOPAR
Slavljencema iskreno čestitamo, Veseljaki!
Na današnji dan leta 1927 se je v Rovtah nad Logatcem rodil eden najbolj plodnih in kvalitetnih piscev besedil za domače ansamble, Ivan Malavašič. Do smrti je živel v Podlipi pri Vrhniki.
Ivan Malavašič (1927 - 2019)
Gre za enega izmed pionirjev in najbolj plodnih piscev besedil za domače ansamble. Ustvaril je okrog 1.800 besedil, ki so jih uglasbila največja imena slovenske narodno-zabavne glasbe.
Ansambel Lojzeta Slaka je svojo prvo vokalno-instrumentalno skladbo z naslovom »Domači vasici« posnel leta 1964. Verze za to skladbo je stkal ravno Ivan Malavašič.
Pisati je začel pri štiridesetih letih. Ko je delal v tovarni, je začel pisati kratke zgodbe za tovarniško glasilo Usnjar, kasneje za Kmečki glas in za Ognjišče. Ko se je upokojil, se je lotil pisanja daljših besedil: povesti in tudi romanov.
Že od mladih let pa se je rad posvečal tudi slikarstvu. Naslikal je tudi naslovnice za 7 svojih knjig, poleg slikanja pa je bilo njegovo največje veselje tudi pritrkovanje.
Lojze Slak / Ivan Malavašič / Niko Zlobko)
DOMAČI VASICI
Tiha, kakor biser skrita sredi lepih teh dolin,
vsa v zelenje si ovita, vzbujaš na mladost spomin.
Oj preljuba vas domača, vse je tamkaj prelepo,
misel se nazaj mi vrača, kadar v srcu je težko.
Ko že davno, v časih težkih, sem za delom odšel po svet,
'zabil nikdar nisem nate domovine skriti cvet.
Vas domača, srečna bodi, naj se ogne te gorje!
Sin tvoj, ki po tujem blodi, vedno srčno ljubi te!
Za Slakov ansambel je Ivan Malavašič napisal tudi številne druge uspešnice kot so: Ta sosedov Francelj, Šmentano dekle, Poštar, Tvoje oči, Srnjak, Frklja, ...
Le kdo ne pozna naslednjih skladb v izvedbi Ansambla Franca Miheliča: Dekle iz Ribnice, Voščilo, V prelepem majskem dnevu, Se Ribničan spremenil ni, ...
Pisal je tudi za Beneške fante, Ansambel Maksa Kumra, Ansambel bratov Poljanšek, Ansambel Matije Slaka, Ansambel Vita Muženiča, Ansambel Jožeta Krežeta, Šaleške fante, Dobovskih pet, Ansambel Toneta Kmetca, Vesele planšarje, Ansambel Ottavia Brajka, Ansambel Mihe Dovžana, Ansambel Jožeta Burnika, Ansambel Franca Flereta, Ansambel Henček, in več sto drugih ansamblov.
Tudi njegov sin, Andrej Malavašič, je kar nekaj očetovih besedil zapel in posnel z ansamblom Javor.
Leta 1997 je bil Ivan Malavašič nagrajen s Souvanovo nagrado za življenjsko delo za pisanje besedil.
Napisal je tudi okoli 93 povesti in romanov, približno 1800 pesmi in približno 130 črtic. V knjižni obliki pa je izšlo 17 njegovih del.
Preminil je 11. marca 2019.
Na današnji dan leta 2019 je za vedno zaprl oči Janez Dolenc, soustanovni član Fantov s Praprotna in dolgoletni član Ansambla Lojzeta Slaka. Bil je pevec drugega basa. S svojo nizko lego glasu je možato obarval prepevanje Fantov s Praprotna, hkrati pa je soustvarjal prepoznavni zven Slakovega ansambla. Janez je med člani Ansambla Lojzeta Slaka užival brezpogojno zaupanje, o čemur priča tudi dejstvo, da je bil od vsega začetka v ansamblu odgovoren za finance.
Z Ansamblom Lojzeta Slaka je sodeloval od leta 1964 pa vse do leta 2010, ko je s smrtjo Lojzeta Slaka ansambel prenehal z delovanjem. V tem obdobju je studijsko posnel več kot 300 skladb, več kot 7.000 krat nastopal v družbi tega imenitnega ansambla, z glasbo je skozi desetletja osvajal in osvojil miljone glasbenih src doma in na tujem.
Bil je eden tistih ljudi, ki so nam lahko bili v navdih, kako lahko talent s trdim delom preraste v uspeh.
Živel je v Praprotnem pri Škofji Loki. Bil je strasten lovec, o čemur priča tudi njemu posvečena Slakova polka z naslovom Lovska. Njegova lovska soba je polna lovskih trofej, ki jih je ponosno razkazal sleheremu obiskovalcu. Janez je veljal za srčnega gospoda. Odlikovala ga je preprostost, dostopnost, gostoljubnost, vedno je bil pripravljen pomagati. Vesel je bil, da je pevski talent prenesel tudi na hčer Mojco. Tudi ona že ima bogate glasbene izkušnje. Sodelovala je s številnimi ansambli (Obzorje, Karavanke, Zidaniški kvintet, ...).
Pokopan je v Selcah v Selški dolini.