Danes ob 20.00 bo na Radiu Veseljak na sporedu že dvestota oddaja, ki nastaja pod pokroviteljstvom Urada vlade za Slovence v zamejstvu in po Svetu Ob tej obletnici odpiramo tudi FB stran Slovenija brez meja na kateri bomo redno objavljali aktualne informacije organizacij, ki povezujejo Slovence po vsem svetu, objavljali članke z izseljensko tematiko, predstavljali glasbene novosti, obujali spomine in predvsem utrjevali slovenske vezi.
Slovenija brez meja je oddaja, namenjena slovenskim izseljencem, zamejcem in zdomcem pa tudi vsem, ki imajo koga od bližnjih v tujini ali jih zanima življenjski utrip Slovencev po svetu. Po nekaterih podatkih naj bi bilo Slovencev, ki živijo izven matične države, celo do pol milijona, vendar vsi ne obvladajo več slovenskega jezika, zavedajo pa se svojih korenin; mnogi jih tudi na novo odkrivajo. Informacije in prispevki v Sloveniji brez meja so namenjeni predvsem združevanju in v preteklih letih smo preko oddaje prepletli že pravo prijateljsko mrežo, si izmenjali ogromno informacij in si zaupali svoje sladke in grenke izkušnje izseljenstva.
Vsi, ki živite izven matične domovine, ste še vedno vabljeni, da oddajo sooblikujete - nam, na primer, predstavite slovensko društvo ali klub, ki vas povezuje, morda radijsko postajo, ki oddaja v slovenskem jeziku, ali nas opozorite na koga, ki skrbi, da je slovenščina v vaši drugi domovini še vedno živa. Pišite nam na elektronski naslov: zamejci@veseljak.si Oddaja je na sporedu vsak četrtek ob 20.00 po našem času, s ponovitvama v soboto ob enih in nedeljo ob štirih zjutraj. Posnetke oddaj že nekaj časa pridno arhiviramo tudi tukaj: ARHIV ODDAJ SLOVENIJA BREZ MEJA
Iz današnje oddaje:
V pogovoru boste spoznali prejemnika državnih odlikovanj, tržaška Slovenca, Bruna Volpija Lisjaka in Franka Košuto, ki Slovencem vračata del naše zamolčane in pozabljene zgodovine ter zavedanje o tem, da smo tudi pomorski narod in da imamo več kot tisočletno tradicijo ribištva v tržaškem primorju. Kapitan Lisjak in inženir Košuta sta pozabi iztrgala številne pomembne dokumente in predmete, ki si jih lahko ogledamo v Ribiškem muzeju Tržaškega Primorja v slikoviti slovenski vasici Križ pri Trstu.