Za krapec oddvojimo manjši del kvašenega testa, kateri je pripravljen za kruh, ga razvaljamo na debelino prsta, po njemu pa razvrstimo majhne kupčke zaseke in jih malo poglobimo v testo, da se potem pri pečenju mast ne odteče z krapca. Krapec potem damo pečt skupaj z kruhom v krušno peč, ker je krapec veliko tanjši od kruha je tudi prej pečen. V prejšnjih časih so na kmetijah gospodinje krapec servirale kot poobedek po kosilu.
Krapec so ali pa še danes pripravljajo na takšen način v Slovenskih goricah, v Prekmurju in Prlekiji pripravljajo krapec na drugačen način.
Krapec, kakršnega pečemo v dolinskem delu Prekmurja.
Kvas namočimo v toplo mleko, dodamo malo sladkorja in pustimo vzhajati. Ko kvas naraste, iz navedenih sestavin zamesimo testo. Testo mora biti mehko in prožno. Pustimo ga vzhajati, vmes pa pripravimo nadev.
Oprano proseno kašo damo v mleko in skuhamo do mehkega. Vmes dostikrat premešamo, saj se kaša rada prismodi. Ko je kaša kuhana, dodamo sladkor in skuto. Vse dobro premešamo. Nadev mora biti mehek.
Ko testo potroji svojo količino, ga damo na pomokano desko, na tanko razvaljamo in damo v pomaščen pekač. Na testo naložimo nadev iz prosene kaše, premažemo s kislo smetano in damo v pečico. Pečemo prbližno pol ure na 220 stopinj Celzija.
Orehe, sladkor in kislo smetano zmešamo ter skuhamo na ognju. Masa naj vre minuto ali dve. Ko je krapec že skoraj pečen, ga prelijemo še z orehovim prelivom in spečemo do konca. Krapec pečemo samo toliko časa, da se speče testo, saj je vse ostalo na njem že kuhano.
Krapec lahko spečemo tudi brez skute in orehov, ostale sestavine pa so enake. Če se dela brez orehov, se na njem lepo zapeče kisla smetana in dobi zlato rjavo skorjico.