Henrika Burkata, ki se je rodil 18. decembra 1938, poznamo pod vzdevkom Henček. Henčkova mati je po 2. svetovni vojni, ki je Henčku vzela tako očeta kot tudi brata, od nekega cigana kupila harmoniko na katero se je Henček naučil igrat.
Leta 1962 se je prijavil Radio Ljubljana in še istega leta nastopil v oddaji »Za našo vas«. Leta 1965 ga je naključno odkril glasbeni urednik g. Boris Kovačič, ki ga je povabil v oddajo »Pokaži kaj znaš«. Henčku je dodelil radijskega kitarista in basista in prva mala plošča TRIA HENČEK je bila posneta. Dve pesmi sta bili instrumentalni, dve pa so odpeli kar Šenčurski fantje, ki so takrat sodelovali tudi z ansamblom Borisa Kovačiča. V oddaji »Pokaži kaj znaš« je Henček osvojil 2. mesto, v tej isti oddaji pa sta nastopila tudi pevca Vasja Matjan in Tomaž Brank, ki sta se po oddaji, na pobudo g. Borisa Kovačiča pridružila Henčkovemu ansamblu in z njim nastopala celih 23 let. Boris Kovačič je še naprej sodeloval z ansamblom Henček. Za ansambel je ustvarjal nove viže, bil je njihov producent na snemanjih, skrbel je za produkcijo kaset in plošč takratne RTB – Borisa Kovačiča bi lahko imenovali kar za očeta ansambla Henček.
Leta 1972 se je ansambel Henček napotil skupaj s humoristom Marjanom Roblekom na prvo čezoceansko glasbeno turnejo po Ameriki in Kanadi ter požel velike uspehe – tudi zaradi humorista Marjana Robleka, ki so ga tamkajšnji Slovenci pričakovali že skupaj na 1. turneji z ansamblom Lojzeta Slaka – a se žal to ni zgodilo zaradi različnih spletov okoliščin. Skupaj so v Ameriki in Kanadi gostovali štiri krat, enkrat pa tudi v Australiji. Z leti se je ansambel pomladil, saj je Henček v ansambel vključil oba sinova. Tomaž je v ansamblu igral klarinet, saksofon in klavirsko harmoniko, mlajši Toni pa je ubiral strune po bas kitari. Pevca Vasjo Matjana je zamenjala pevka Metka Kastrevc ki se je z Tomažem Brankom zelo lepo ujela.
V tej zasedbi so nastale zlate uspešnice Henčkovega ansambla. Ena izmed njih je zagotovo tudi manjkrat slišana polka »LJUBEZEN JE PRELEPA«, ki je nastala leta 1985 in je delo Bertija in Tatjane Rodošek.
Za oddajo GLASBENI ARHIV Pripravil Simon Golobič
Glasbeni arhiv lahko poslušate na radiu Veseljak vsak dan ob 9.00, 12.00 in 15.00.
Simon Golobič vabi vse, ki imate morda še kje shranjene stare plošče, kasete ali plakate slovenskih izvajalcev, ki jih ne potrebujete več, da mu pišete na: simon.golobic@gmail.com ali pokličete uredništvo Radia Veseljak 01 588 01 10