Na današnji dan leta 1985 se je rodil FRANJO OSET, basist, baritonist, pianist in vokalist ansambla Modrijani. Je oče dveh otrok in mož ženi Marini Klinc Oset, ki je prav tako glasbenica in prihaja iz znane glasbene družine Klinc. Franjo je soustanovni član Modrijanov in v ansamblu velja za glasbenika z največ glasbene širine. Franjo navdušuje tudi kot pianist in vokalist - solist. Z bratom Petrom pri Modrijanih, poleg petja, skrbita za oster in energičen ritem, na kateremu sedi vsa njihova glasba. Ta isti ritem pa skrbi, da ostajajo na plesišču vaše pete nabrušene.
Vse najboljše mu voščimo Veseljaki!
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Na današnji dan leta 1947 se je rodil FRANCI REBERNIK (1947 - 2016), pevec zabavne in narodno-zabavne glasbe in dolgoletni član Fantov s Praprotna ter Ansambla Lojzeta Slaka.
Franci Rebernik se je slovenski javnosti sprva predstavil kot pevec slovenske zabavne glasbe. Udeležil se je nekaterih festivalov Slovenske popevke, Vesele Jeseni, pa tudi sodeloval je na večih festivalih zabavne glasbe na področju bivše republike Jugoslavije. Le kdo ne pozna njegove Tanje, s katero se je leta 1972 predstavil na Srbskem festivalu Jugoslovanske popevke v Vrnjački Banji. Bil je nagrajen z 2. nagrado za interpretacijo, srbska glasbena založba DISKOS, pa mu je ob tem ponudila izdajo 1. male samostojne gramofonske plošče z dvema skladbama.
Zanj so melodije ustvarjali Mojmir Sepe, Jože Privšek, Berti Rodošek, Jože Kreže, Bojan Adamič, Franjo Zorko, besedila pa je večinoma prispevala Elza Budau, nekaj pa tudi Mariborčan Jože Kreže in Miro Košuta.
Rebernikovo sodelovanje z ansamblom Lojzeta Slaka se je začelo leta 1974. Kot že vemo, se je 16. Januarja 1974 v prometni nesreči, nedaleč stran od Praprotna pri Škofji Loki, smrtno ponesrečil 2. tenorist Fantov s Praprotna, g. Jože Šifrar. Njegova smrt je kot ostra britva zarezala v ansambel Lojzeta Slaka in pevski kvintet Fantje s Praprotna tik pred praznovanjem njihove 10. obletnice delovanja. A fantje se niso vdali. Kljub bolečini v srcih so bili odločeni, da svojo glasbeno pot nadaljujejo. Lojze je teden dni po pogrebu poslušal radijski sprejemnik, ko ga je kar naenkrat pritegnil zelo lep, žameten moški vokal, s kristalno čisto dikcijo. Nemudoma je zagrabil telefon in poklical na glasbeno uredništvo takratnega radia Ljubljana. »Oprostite, ampak kdo je ta pevec, ki ste ga predvajali pred nekaj minutami?« Urednik je imel pred ravno tist trenutek v roki razglednico s sliko tega istega izvajalca in odgovori: »Na razglednici piše: FRANCI REBERNIK«. Lojze je izvedel, da v kratkem Franci Rebernik nastopa v Kranjski Gori, zato ga je šel tja poslušat. Po pol ure nastopanja,je Lojze z navdušenjem pristopil do Francija in ga povabil v ansambel. Rebernik je seveda Slakov ansambel poznal kot odličen ansambel. Presenečen nad nepričakovanim vabilom je Franci z velikim navdušenjem povabilo sprejel. Francija Rebenika so prvič predstavili širšemu občinstvu na praznovanju že omenjene 10. obletnice Ansambla Lojzeta Slaka, ki ga je ansambel obeležil v nabito polni dvorani Hala Tivoli v Ljubljani. Napovedovalec je Francija napovedal z naslednjimi besedami: »Z Ansamblom Lojzeta Slaka se prvič na tako velikem odru predstavlja Prvi glas Gorenjske – Franci Rebernik.«
Še istega leta 1974 Slakov ansambel z novim pevcem dokonča album, ki so ga posvetili pokojnemu Šifrarju. Naslovili so ga GLAS NJEGOV V SPOMIN. Tako je Franci zasedel Šifrarjevo mesto v ansamblu oz pevskem kvartetu in pa ne boste verjeli – tudi v tovarni v Škofji Loki, kjer je bil Šifrar zaposlen, je njegovo delovno mesto po naključju prav tako zasedel Franci Rebernik.
Leta 1976 Slaki izdajo pri založbi dvojni album MAVRICA, kjer se Franci Rebernik prvič izkaže kot solist v valčkih LEPA SI MLADOST ter POZABI NA VSE. Ljudje so bili sprva nad Rebernikovim petjem obdani z mešanimi občutki, saj so v Franciju iskali neko podobnost s pokojnim pevcem.
Verjamemo, da se je s podobnimi občutki med občinstvom istega leta 1974 spopadal tudi Avsenikov pevec Alfi Nipič, po zamenjavi pevca Franca Korena. A čas je naredil svoje. Franci Rebernik se je izoblikoval v izvrstnega, prepoznavnega in nezamenljivega pevca Slakove glasbe. Z Ansamblom Lojzeta Slaka je v 37 letnem sodelovanju skupaj s Fanti s Praprotna posnel več kot 500 skladb, ki so se vtisnila v srca Slovencev in Slovenk.
Naj naštejemo le nekaj tistih skladb, po katerih bomo vedno pomnili Francija: Popotnik, Čas ljubezni, Lunca, Ne prižigaj luči, Nekje je kraj, Ni ti mar, Noč na morju, Raj pod Triglavom, Vaški zvon noči, Dimnikar, K dekletu, Lepa si mladost, Mačice, Mami za god, Merkaj se ljubica, Mnogo lepih stvari, Moja kitara, Moja zidan'ca, Najlepše je, Naša domovina, Ne bom se ženil, Poletni dan, Pozabi na vse, Prišla bo pomlad, Prodajalka, Spet je pomlad prišla, Spomin na tvoj poljub, Tihi mrak, V drevo vrezano srce, Zapoj nocoj kitara, Zlata cesta z morja, Znova naj lipa cveti, …
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Na današnji dan leta 2019 je preminil Vinko Cverle. Bil je harmonikar, avtor melodij, vodja Ansambla Vinka Cverleta in organizator prireditev. Živel je Vodulah pri Dramljah. Na harmoniko se je naučil igrati ob poslušanju gramofonskih plošč in radijskih oddaj. Z glasbo sta se ukvarjala že njegova strica, eden pravi ljudski godec, drugi pa izdelovalec instrumentov za tamburaše na Kozjanskem. Vinko Cverle je ustvaril okoli sedemdeset skladb. Ustvarja je takrat, ko je dobil navdih. To se je pogosto zgodilo tudi ob dobrem besedilu. Dobro glasbeno zamisel je vedno posnel na kasetofon, potem pa jo je igral toliko časa, da je dobro zazvenela. Cverletove bolj znane pesmi so: Fantič mlad, Slovenskim družinam, Oh, ta zakon in druge. Danes njegovo glasbeno pot nadaljujeta hči Vesna (igra klarinet) in sin Vlado, glavni vokalist in vodja klape Skala.