Na današnji dan leta 1950 se je rodil upokojeni profesor violine in kitare g. HERVIN JAKONČIČ, doma iz Mengša. Ljubitelji domače glasbe ga seveda poznamo kot enega legendarnih in boljših kitaristov narodno-zabavne glasbe, ki je skozi desetletja igral z mnogimi ansambli doma in na tujem.
Hervin Jakončič z Ansamblom Gorenjci
naš današnji slavljenec z Ansamblom Alpski odmev
Hervin je kar nekaj let igral z Libojčani, ki slišijo na ime Savinjskih 7
Z Ansamblom Vita Muženiča je zapolnil glasbeno obdobje med kitaristoma Milanom Kokaljem in Petrom Pircem
Hervin je sodeloval tudi z Ansamblom Bratov Avsenik, Triglavskim kvintetom Katerman, Ansamblom Tonija Maierja, in številnimi drugimi…
Mengšan je prav tako velik ljubitelj country glasbe. Za poslušalke in poslušalce je posnel kar nekaj zgoščenk s priredbami tujih evergreenov, zagotovo pa je skladba »Srce, ki ranjeno je«, ena uspešnejših.
Vse najboljše mu želimo, Veseljaki!
Na današnji dan leta 2019 je po težki bolezni v 72. letu starosti je umrla FANIKA POŽEK, priznana avtorica številnih besedil za več kot 70 različnih narodno-zabavnih ansamblov.
pesnica Fanika Požek
Svoje prvo besedilo z naslovom Deželica sonca in grozdja, ki ga je uglasbil Lojze Slak, je napisala že kot 15-letno dekle. S tem so se ji odprla vrata v svet glasbe. Na Slovenskem ni bilo festivala, na katerem ne bi bila nagrajena. Veljala je za eno od najbolj tenkočutnih tekstopisk v slovenski narodnozabavni glasbi. Prejela je tudi nagradi dr. Ferryja Souvana za življenjsko delo ter Marjana Stareta za kakovostno pisanje besedil. Leta 2007 je Faniki Požek Občina Črnomelj podelila Župančičevo plaketo, največje priznanje občine na področju literarnega ustvarjanja. Ta jo je spodbudila k izdaji knjige Dozorele sanje, v kateri je vsaj delno zbran ves njen opus.
Andrej Bergant, zlati glas Fantov s Praprotna, se je tako poslovil od Fanike.
Fanika je pisala za veliko ansamblov in vsem je bilo v čast, če so imeli priložnost sodelovati z njo. Pokopana je v rodnih Adlešičih v Beli krajini.
Danes pa pomnimo še enega glasbenika. Leta 2005 je premini g. VALENTIN ZELNIK ( s Pivke pri Naklem).
Valentin Zelnik (1930 - 2005)
Bil je umetniški vodja in član - pevec Vokalnega kvinteta Gorenjci iz Naklega - ti pa so bili dolgoletni pevski sestav ansambla Mihe Dovžana. Tine, kot so ga klicali, je bil šolan in izjemno talentiran glasbenik. Pri različnih glasbenih profesorjih je spoznal čarobni svet glasbe in harmonij, to znanje pa je izklesal na ravan, ki jo premorejo le vrhunski glasbeniki. Tako je že v mladosti postal organist v župnijski cerkvi sv. Petra v Naklem in pevovodja domačega pevskega zbora. S svojim bogatim znanjem je začel komponirat in aranžirat. Ogromno je prispeval v zakladnico sakralne glasbe.
Tako je tudi v svetu narodno-zabavne glasbe na nek način prevzel umetniško vodenje Vokalnega kvinteta Gorenjci. Vaje ansambla Mihe Dovžana so potekale kar pri njemu doma - v Naklem. Valentin je ogromno svojega bogatega znanja prenesel tudi na harmonikarskega velemojstra Jožeta Burnika v času, ko je ta igral v Dovžanovem ansamblu.
Valentin Zelnik je v vokalnem kvintetu Gorenjci pel 2. bas. Z njegovo pomočjo je ta sestav prepeval na najvišjem nivoju in dosegel praktično vse. Kako dobri so bili, priča tudi to, da so nastopili pri papežu Janezu Pavlu II. v Dunajski operi.
Tine Zelnik (na sredini) je bil eden ključnih članov Dovžanovega ansambla
Leta 1985 so mu zdravniki zaradi bolezni grla, odstranili glasilke - njegov glas je zavedno utihnil. A kljub vsemu je ostal optimističen, z naslednjimi besedami pa je dvignil moralo žalostnim pevcem:
»Fantje, srce še bije, delajmo naprej, jaz vas bom učil, vi boste pa peli!«
Smrt je prekinila njegovo ustvarjalno glasbeno pot na današnji dan 2005.