Danes praznuje rojstni dan LOVRO SADEK.
Basist, baritonist in član Poskočnih muzikantov se je rodil v Mariboru, na današnji dan leta 1994.
Osnovno šolo in glasbena šolo je obiskoval v Oplotnici. Uspešno je končal Srednjo šolo za oblikovanje Maribor, bil prejemnik Zoisove štipendije, vzporedno pa uspešno opravil še šolanje na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor.
V tem obdobju se je zgodilo ogromno stvari in ena izmed najpomembnejših je zagotovo ustanova glasbene skupine Poskočni muzikanti, s katero danes kroji vrh slovenske glasbene scene. Kot glasbenik sodeluje s številnimi glasbenimi skupinami in glasbeniki (Modrijani, Jan Plestenjak, Manca Špik, Perpetuum Jazzile,…).
Primarna stvar v karieri so zagotovo Poskočni, s katerimi na leto opravijo več kot 100 nastopov doma in v tujini (Španija, Rusija, Italija, Avstralija, Nemčija,…).
Od septembra 2018 pa aktivno sodeluje tudi v vokalni zasedbi Zven.
:::::::::::::::::::::::::::::::::
Na današnji dan leta 1937 se je rodil MAKS KUMER, komponist, harmonikar, klarinetist ter dolgoletni vodja Ansambla Maksa Kumra, doma iz Gaberk pri Šoštanju.
Ansambel Maksa Kumra verjetno ni potrebno posebej predstavljati. Ansambel, ki ni nikoli silil v ospredje, je bil sestavljen iz tria z diatonično harmoniko, prepoznaven zven pa jim je dajal četrti inštrument - klaviolina. Ansambel Maksa Kumra je bil tudi zaradi svojega izvirnega zvena in ženskega dueta, pa seveda pa tudi preprostih, a spevnih viž, vedno med najbolj priljubljenimi narodno-zabavnimi izvajalci preteklega stoletja.
Četudi je bil Maks Kumer odličen klarinetist (dolga leta je služboval kot član Pihalnega orkestra Milica v Ljubljani), se je domači glasbi predal oprtan z diatonično harmoniko.
Njegov ansambel je posnel več kot 100 skladb, ki jih najdemo na številnih gramofonskih ploščah, kasetah in zgoščenkah. Maks Kumer je bil avtor teh melodij, za katere je sam ustvaril tudi priredbe. Največ besedil za Kumrov ansambel sta napisala Marjan Stare in Ivan Malavašič.
Dolgoletna zasedba ansambla: Drago Brezovački, Lajko Milisavljevič, Anica Resnik, Majda Hercog, Maks Kumer in Jože Zupan.
Ansambel Maksa Kumra je posnel kar sedem polurnih televizijskih oddaj, bil pa je tudi reden gost v javni radijski oddaji Koncert iz naših krajev. Leta 1971 so zastopali Slovenijo v Kumrovcu na jugoslovanski prireditvi Susret mladosti. Pred najbolj številčnim občinstvom so nastopili v Hali Tivoli na televizijski oddaji Pred sedmimi kamerami.
Ansambel Maksa Kumra je bil tudi med tistimi, ki so leta 1969 nastopili na 1. telvizijskem festivalu narodno-zabavne glasbe na Ptuju ter tam dobili nagrado za najboljšo instrumentalno skladbo in izvedbo.
Uspešnice ansambla so Eno rož'co ljubim, Ljubci bom povedal, Cvetni maj, Če fantič resen ni, Ne boš me našel, Veselje z nami gre, Odhajam na vrhe, V prazničnem jutru, Na kožuhanju, Za mamin praznik, ...
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Na današnji dan leta 1992 se je rodil BLAŽ GEC, glavni vokalist, harmonikar in klaviaturist skupine ZVITA FELTNA.
Blaž Gec v studiu Radia Veseljak
ZVITA FELTNA so štiričlanska glasbena zasedba, ki deluje že od leta 2006. V zgodovini skupine se je zamenjalo že kar 25 članov, kar je svojevrsten rekord na slovenski glasbeni sceni, prav z vsemi pa so ohranili prijateljske odnose. V zdajšnji zasedbi delujejo zadnjih 7 let in prav v tem času doživljajo tudi največje uspehe. Ime je skupini nadel njen ustanovitelj Andrej Gec, ki je bil takrat še voznik rally-ja.
Člani skupine so:
Blaž Gec (glavni vokal, klaviature in harmonika),
Theo Čebron (vokal, kitara, bas),
Žan Janežič (kitara, bas)
in Matic Leban (vokal, bobni).
Kljub svoji mladosti imajo za seboj že ogromno nastopov na različnih dogodkih, kot so veselice, študentske zabave, poroke, rojstni dnevi, maturantski plesi ipd. Ker žanrsko niso posebej opredeljeni so primerni za vse glasbene priložnosti. Poznani so po dobrih žurih in neutrudni energiji.
V letu 2016 so izdali svoj prvi album “Na zdravje, prijatelji”, kjer se nahajajo zgolj in samo njihova lastna avtorska dela.
Slavljencem voščimo vse najboljše, Veseljaki!