V tokratni oddaji za Slovence po svetu, Slovenija brez meja smo se posladkali z nekaj zanimivostmi iz sveta, ki so seveda povezane z našimi izjemnimi rojaki po svetu. Večji del oddaje pa je tokrat namenjen pogovoru z novinarskim kolegom živečim v Argentini Mirkom Vasletom, ki že 34- deseto leto pripravlja tedensko oddajo OKENCE V SLOVENIJO, nad katero so navdušeni tudi Argentinci. Zakaj? Zato, ker jim je všeč naša glasba, ki očito ne osvaja le slovenska srca. V naši glasbi je nekaj več…. mi to vemo. Če nam to potrdijo še tujci, pa se tega še toliko bolj zavedamo in čutimo še več ponosa.
"Zaradi korone sem potovanje v Slovenijo moral preložiti že trikrat. Letalsko karto mi vedno prestavijo, tako da še vedno čaka v predalu na prvo priložnost, ko bo let v Slovenijo in nazaj spet mogoč." Nam je zaupal naš sogovornik Mirko Vasle.
V oddaji tudi o dnevu slovenske zastave, ki smo ga obeležili 7. aprila.
DAN SLOVENSKE ZASTAVE. In na kateri dogodek nas spominja ta dan?
7. aprila 1848 je slovenski domoljubni študent Lovro Toman s somišljeniki prvič izobesil slovensko trobojnico na Wolfovi ulici 8 v Ljubljani.
Slovenska narodna zastava – belo- modro- rdeča tribarvnica – se je uveljavila leta 1848, v času "narodnega preporoda", ko so Slovenci določili slovenske barve na podlagi barv iz grba dežele Kranjske in jih predlagali v potrditev tedanji avstrijski administraciji. Ministrstvo notranjih zadev na Dunaju je 23. septembra 1848 kranjske deželne barve, ki jih je že leta 1836 določil cesar Ferdinand, potrdilo. Tako je belo-modro-rdeča zastava postala slovenska narodna zastava. Prvi so jo razvili spomladi, v marcu 1848. leta v času revolucionarnega vrenja slovenski študentje na Dunaju, v Ljubljani pa je prvič zavihrala 7. aprila 1848. Takrat so te zastave spontano osvojile srca Slovencev in zavihrale po vsej deželi.
Slovensko državno zastavo je 24. junija 1991 določila takratna slovenska skupščina, predhodnica današnjega Državnega zbora, s sprejetjem amandmaja k ustavi iz leta 1974 ter z njo v času tik pred slovensko osamosvojitvijo nadomestila staro republiško zastavo. Tako je Slovenija v novo obdobje vstopila tudi z novimi simboli (grb, zastava, himna).
Mirko Vasle je naš radijski kolega iz Argentine, zaradi katerega smo precej na tekočem z dogajanjem v Argentini. Tudi tokrat smo izvedeli kakšna je trenutna situacija. Poleg tega pa smo z njim poklepetali tudi o zelo globokih slovenskih koreninah, ki so jih njemu, njegovemu bratu in sestrama privzgojili starši. Njegova oče in mama sta se preselila iz Slovenije v Argentino in si tam ustvarila družino. Vse otroke sta vzgojila v slovenskem duhu, eden od sinov (Juan Vasle, naš operni pevec) se je zato tudi odločil za življenje v Sloveniji. Naš sogovornik Mirko Vasle pa si je družino ustvaril tam, a želja po Sloveniji tli tudi v njem. "Seveda bi šel v Slovenijo. Včeraj, ne jutri. Če bi bilo to le mogoče. A zdaj imam tukaj družino in prijatelje. Zdaj to ni več mogoče." nam je med drugim zaupal prisrčen novinar slovenskih korenin.
Več o njegovi izjemni zgodbi pa lahko slišite tukaj: