So narodno- -zabavni ansambel, a včasih zaigrajo tudi kakšno zabavno skladbo, s katero dvignejo razpoloženje. Prihodnji mesec bodo dekleta, ki so nekaj let sodelovala tudi z Ansamblom Saše Avsenika, saj so na njihovih nastopih nastopala kot predskupina, predstavila novo avtorsko skladbo Mladost norost, pravkar pa se pripravljajo na snemanje videospota. Seveda pa komaj čakajo, da jo bodo svojim oboževalcem, ki jih ni malo, predstavile tudi v živo.
Ansambel Skrivnost in voditelj Mitja Grajzar.
Ansambel Skrivnost je začel delovati leta 2012, in če vemo, da so dekleta stara od 21 do 24 let, ni težko izračunati, da so bila takrat še rosno mlada. »V naši družini je bil harmonikar že stari ata in tako se je ta ljubezen prenašala naprej. Smo tri sestre, ki smo imele veliko željo, da bi ustanovile ansambel, in ko smo poiskale še harmonikarico Karmen Palčar, ki prav tako izhaja iz glasbene družine in je dobrodošla pomoč pri snovanju avtorske glasbe, smo glasbeno pot tudi resneje zastavile.« Zasedbo tako sestavljajo še dvojčici Ana in Ema ter njuna leto dni mlajša sestra Kristina Oražem. »Midve z Emo sva kot dvojčici zelo navezani druga na drugo in še vedno se spomnim, kako je bilo hudo, ko sva se vpisali vsaka v svojo srednjo šolo. Nisva pa zato nič manj navezani na sestro Kristino, ki je samo leto dni mlajša od naju. Odlično se je v našo družbo vključila tudi Karmen, ki prihaja iz Dolenjske. Zato niti ni čudno, da me, ki smo z Lukovice, rade preigravamo Avsenikove skladbe, Karmen pa prisega na Slakove. (smeh) Tako smo našle neko ravnovesje, zato je repertoar na naših nastopih malo mešan, kar še zlasti ugaja občinstvu. Ker pa imamo na nastopih tudi mlajšo populacijo, saj narodno-zabavna glasba postaja vse bolj priljubljena tudi med mladimi, večkrat zaigramo tudi kakšno od Modrijanov, Gadov ali katerega drugega narodno-zabavnega ansambla novejše generacije. Ko je na veselicah vzdušje na vrhuncu, pa zaigramo tudi kakšno skladbo iz zabavne glasbe, med njimi se znajde tudi kakšna dalmatinska,« pove Ana. Ko so dekleta ustanovila Ansambel Skrivnost, sta bili v Sloveniji le dve ženski zasedbi, kar je bil razlog, da so bila še bolj prepričana o tem, kar so počela. »Glede na to, da smo tri članice sestre, smo si rekle, zakaj pa ne bi bil to ženski ansambel. Včasih nas kakšni moški kolegi sicer malo čudno gledajo, ko začnemo postavljati opremo in pripravljati ozvočenje. Sprva so malo nejeverni, a povedati moram, da to zelo dobro obvladamo in nismo nič slabše od njih. Se pa zgodi, da nam kdaj kateri izmed njih priskoči na pomoč, česar se seveda ne branimo.« Kot pove Ana, so dekleta, tudi kadar niso na odru, dobre prijateljice. »Glasba je naša velika ljubezen, zato se kakšen vikend dobimo, največkrat pri Karmen na Dolenjskem, kjer imajo zidanico. Malo vadimo, malo pa se tudi zabavamo in tako spojimo tisto, kar imamo najraje – glasbo in druženje.«
ansambel skrivnost
Kot ženska zasedba se dekleta počutijo povsem samozavestno, na trenutke mislijo celo, da imajo prednost, ker je ženskih zasedb na slovenski glasbeni sceni še vedno malo. So se pa vsestranske Skrivnostnice že pred časom odločile, da bodo ustvarjale avtorsko glasbo. »Pred kratkim smo posnele svoj četrto skladbo Mladost norost in ravno te dni se pripravljamo na snemanje videospota. Pri avtorskih skladbah nam pomagajo različni glasbeni strokovnjaki, pesem Šopek rdečih rož pa je napisala naša Karmen, tako glasbo kot besedilo, za aranžma pa je poskrbel Milan Kokalj, s katerim dobro sodelujemo.« Igrajo po vsej Sloveniji, tudi na Primorskem, kjer narodnozabavna glasba ni tako priljubljena. »Še najmanj smo prisotne v Prekmurju, kjer pa smo več igrale, ko smo sodelovale z Ansamblom Saše Avsenika.« Prijateljstvo in ljubezen do glasbe jim da posebno energijo, ki jo čutijo tudi na odru, zato ni čudno, da imajo zelo raznoliko občinstvo. Kljub temu pa se nobena od deklet ni odločila za študij glasbe. Ana dela kot vzgojiteljica, Ema študira kemijsko tehnologijo, Kristina krajinsko arhitekturo, Karmen pa je zaposlena v domačem prevozniškem podjetju. Seveda pa ob tem ni treba izgubljati besed, da si kot velike ljubiteljice glasbe želijo spet na odre, in v teh nepredvidljivih razmerah se zavedajo, da bi jim, če bi se ukvarjale samo z glasbo, v zadnjem letu trda predla. »Glasbo imamo tako za zraven in nam to ne pomeni preživetja, zato si tudi kdaj vzamemo prosto, gremo na morje, na kakšen izlet, kar pa si mnogi glasbeniki, ki počnejo samo to, težko privoščijo.«