Spoštovani,
rodil se je OLJKAR!
Oljkar, o katerem prepeva Gianni Rijavec, ki prihaja iz pokrajine oljk in oljkarjev. Natančneje v kraju Trnovo, ki je je kraško naselje v Mestni občini Nova Gorica. Tekom svojega življenja je opazoval veličastna drevesa, ki pa zadnja leta zopet pridobivajo na veljavi. Oljčno olje je zopet bolj cenjeno, delo oljkarjev bolj plačano. Dogaja se celo to, da se kmetje odločajo svoje trte menjati za oljke in upajo na dobro letino.
V oljčnem gaju, med krošnjami dreves je zapihal vetrič in prinesel melodijo. Zaslišal jo je stari oljkar. Usedel se je pod oljko, se zazrl v krošnjo mogočne stare oljke. V njej je videl odsev svojih let, ki so se skozi trdo delo zlile v modrost. Pesem Oljkar je oda slovenskemu oljkarju, mogočnemu drevesu, žlahtnemu sadu.
Oljkarstvo so na naši zemlji v davnih časih pospeševali že grški kolonisti, Rimljani, Benečani.
Oljka je nekoč veljala za sveto drevo, kar ponekod velja še dandanes. V starih Atenah so uničevanje svete oljke sprva kaznovali s smrtjo, saj je pomenilo religiozni zločin. Oljčna vejica je simbol miru, zato so v Atenah zmagovalce ovenčali z venci iz oljčnih vejic. Oljko naj bi ustvarila boginja Atena. Prenašalci mitov so vedeli, da se obnavlja v neskončnost, pripisovali so ji celo starost tisoč in več let, veljala naj bi za nesmrtno. K temu mišljenju je prispevalo dejstvo, da je zimzeleno drevo in da se nikdar ne posuši. Za Atence je bila simbolična, znak vitalnosti in neuničljivosti.
V naših krajih je po judovskem in krščanskem izročilu oljčna vejica povezana z golobom ali golobico, predstavlja simbol miru, je klic po zemeljskem raju. Oljčna vejica je povezana celo s svetovnim potopom. Po tem, ko so vode upadle, je golob z Noetove barke v kljunčku prinesel oljčno vejico, kar je pomenilo, da so vode z zemlje odtekle.
Kako zgodbo o Oljkarju opiše Gianni Rijavec v svoji novi skladbi pa lahko slišite tukaj.
Naslov: Oljkar
Glasba: Gianni Rijavec
Besedilo: Leon Oblak
Priredba: Matjaž Švagelj
Izvaja: GIANNI RIJAVEC