Oktet Lip Bled v okviru Kulturno-umetniškega društva Zasip deluje že od leta 1984, ko je nastal iz tedanjega domačega komornega moškega zbora. V obdobju 38 let so pevci nanizali okoli dva tisoč tristo nastopov in koncertov doma in v tujini. Največ je oktet nastopal v osemdesetih in devetdesetih letih, ko so beležili celo do sto štirideset pevskih nastopov na leto.
V Zasipu imajo bogato pevsko tradicijo. Pred drugo svetovno vojno so tu delovali kar trije zbori. Del te bogate tradicije je bil tudi pred več kot petdesetimi leti ustanovljeni komorni moški pevski zbor Zasip, iz katerega je izšel oktet Lip Bled. Že vse od ustanovitve prepevajo pod pokroviteljstvom podjetja Lip Bled, po katerem nosijo tudi ime.
Oktet LIP BLED skupaj s predsednico društva Zasip in avtorico knjige "OKTET LIP BLED, S pesmijo skozi čas", Dragico Marto Strnad.
Dragica Marta Sternad Kenda je magistrica sociologije, po osnovnem poklicu pa univerzitetna diplomirana socialna delavka in bibliotekarka. Zadnjih 21 let do upokojitve je delovala na Grmu – centru biotehnike in turizma v Novem mestu, kot profesorica sociologije na biotehnični gimnaziji in kot bibliotekarka v šolski knjižnici. Leta 2012 je bila priPOP TVizbrana za »popovo zdravnico leta«, leto kasneje je postala dobitnica zahvalne listine pri revijiNaša ženav projektu »Ljudje odprtih rok«, v svoji socialni svetovalnici »Jerca« pa je vrsto let delala kot terapevtka in svetovalka z nesrečnimi najstniki, na področjih družinske in zakonske problematike ter opravila specializacijo iz problematike motenj hranjenja. Slednje jo je odpeljalo tudi na pot pisanja kmalu razprodane knjige »Od besed, ki ranijo, k besedam, ki celijo« in dolgoletnemu delu na tem področju.
Zakaj je odšla iz Novega mesta v Ljubljano in od tam na Bled? Rojena je v Novem mestu, zato seveda Dolenjka. Tam je živela do leta 1999, od tedaj dalje v Ljubljani, vse do preselitve na Ledino 32, ker je soprog Franko rojen na Bledu, kjer je preživel otroška leta, so bile želje po zamenjavi okolja in ustalitvi na Bledu tako močne, da sta se odločila za preselitev v ta prečudovit kraj. Pravita, da se počutita kot bi bila na Bledu že vse življenje. Bila sta nad pričakovanji odprto in lepo sprejeta, zato je najuna želja, da po svojih močeh in izkušnjah prispevata k še živahnejšemu jutri vseh prebivalcev zaselka Zasip, ker domujeta.
Del te obljube je tudi monografija o Oktetu LIP Bled, ki jo je spisala Dragica Marta Sternad Kenda.
Kulturno umetniško društvo Zasip Bled je ob 30. obletnici samostojnosti Slovenije izdalo novo knjigo z naslovom OKTET LIP BLED: S pesmijo skozi čas. Knjigi je priložena tudi zgoščenka, ki jo je posnel oktet Lip Bled v sodelovanju s kvartetom ŠUM. Knjiga popelje skozi različna obdobja glasbene umetnosti in kulturnih dejavnosti v Zasipu ter pripelje do samega okteta Lip Bled, ki ga je bilo prvič mogoče slišati že leta 1984. Besede, fotografije in melodije med platnicami predstavljajo člane in opisujejo, pa tudi prikazujejo njihovo ustvarjanje. Sam namen čisto nove knjige, ki so jo člani okteta prejeli v nedeljo, pa je po besedah avtorice, mag. Dragice Sternad Kenda, »velik poklon našim pevcem, gospodom Zasipljanom«.
Kot poudarjajo pevci, je imel oktet v svojem dolgoletnem delovanju srečo pri izbiri umetniških vodij, saj so ga vodili najbolj priznani strokovnjaki na tem področju: začeli so s profesorjem Janezom Boletom, nato so kar sedemnajst let peli pod vodstvom Matevža Fabijana. Za njim je pevce prevzel Tomaž Tozon, zadnjih šest sezon pa oktet Lip Bled vodi Ivan Arnšek, solist v ljubljanski operi in velik ljubitelj slovenske narodne in umetne pesmi. »Z njim smo dobili nov zagon in drugačen pristop, predvsem na področju interpretacije. Je zelo strog vodja, a obenem zelo toleranten. Izjemno veliko energije je v njem in to prenaša tudi na oder,« so zadovoljni pevci.
Ob izidu monografije z zgoščenko so skupaj proslavili in nazdravili.
Gre za zelo bogat izdelek, ki je prava paša za oči, ušesa in dušo. Če bi jo želeli naročiti tudi vi, lahko to storite tukaj:
031 654 213 ali na dsternad@gmail.com