POČIVAJ V MIRU? O IZGINJANJU SLOVENŠČINE NA KOROŠKIH POKOPALIŠČIH je naslov knjigi o izginjanju slovenščine na južnokoroških pokopališčih.
Nagrobni križi na južnokoroških pokopališčih so več kot le spominska obeležja na svojce. So tudi neme priče slovenskega življa na Koroškem. Pri Mohorjevi je izšla knjiga, ki dokumentira izginjanje slovenščine na južnokoroških pokopališčih.
Avtor knjige je Avstrijec Ferdinand Kühnel, ki je za svojo doktorsko disertacijo obiskal 211 koroških pokopališč in se vpisal na študij slovenščine, ter nalogo tudi zagovarjal v slovenskem jeziku. Njegovo raziskovanje je potekalo pet let, rezultati raziskave pa so opisani v knjigi, ki je zaenkrat izšla v nemškem jeziku, pripravlja pa se tudi slovenski prevod.
Že bežen sprehod po koroških pokopališčih kaže, da je slovenskih nagrobnih napisov čedalje manj. Ponekod se pojavljajo dvojezični napisi, vse bolj pa prevladujejo samo še nemški. Tako, kakor je z jezikovno podobo v širši družbi. Ferdinand Kühnel se je po študiju politologije in zgodovine v svoji doktorski nalogi, ki jo je pisal pod mentorstvom profesorice zgodovine na dunajski univerzi Marije Wakounig, posvetil prav temu vprašanju – kako se kaže izginjanje slovenščine na koroških pokopališčih v zadnjih sto letih. Več o raziskovanju in avtorju lahko izveste ob poslušanju oddaje:
V okviru XIX. nagradnega natečaja Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu za diplomska, magistrska in doktorska dela na temo Slovencev v zamejstvu in po svetu so v državnem svetu podelili priznanja. 1. nagrado je prejel Ferdinand Kühnel.