Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch je obiskala Slovence v Argentini in Braziliji. V vsakem društvu so ji pripravili ganljiv sprejem, tako da je bilo njenih 10 dni izjemno natrpanih, a duhovno zelo bogatih.
Prvi dan obiska med rojaki v Argentini obiskala slovensko skupnost v Berissu v La Plati in Slovensko pristavo v Castelarju ter opravila pogovor z lektoricama in učiteljico o poučevanju in ohranjanju slovenskega jezika. Slovenska skupnost v Berissu je ravno na dan obiska ministrice obeležila 18. obletnico delovanja. Skupnost povezuje potomce predvojnih slovenskih izseljencev, ki so v te kraje prišli predvsem s Primorske. Dan je ministrica zaključila med rojaki na Slovenski pristavi v četrti Castelar. Gre za prvi dom povojnih beguncev v Buenos Airesu, ki ga tudi danes zaznamuje precej aktivno in razgibano društveno življenje.
Drugi dan obiska pri rojakih v Buenos Airesu je ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch pričela pri najmlajših. Obiskala je namreč slovensko osnovno šolo Antona Martina Slomška, ki že več kot 70 let deluje v okviru Slomškovega doma v Ramos Mejii. Gre za eno izmed najštevilčnejših slovenskih šol v Argentini, trenutno jo obiskuje kar 41 otrok. Najprej so ob zvokih obeh himn slovesno dvignili slovensko in argentinsko zastavo, nato pa je sledil kratek, ampak izredno simpatičen pogovor z najmlajšimi, ki so ministrici tudi zapeli.
Pot je vodila tudi proti Slovenski vasi v Lanusu. Najprej so ministrico pozdravili člani slovenske nogometne ekipe Zedinjena Slovenija, ki letos praznuje 20. obletnico. Nogometaši so izrazili veselje, da so po pandemiji lahko ponovno vrnili na igrišče, ministrici pa so pripravili tudi posebno presenečenje. Podarili so ji dres z njenim imenom ter ji naložili poseben izziv, da se tudi sama preizkusi v streljanju na gol. Ministrica je izziv sprejela in ga tudi odlično opravila, saj se lahko pohvali, da je tudi sama zadela gol proti odličnemu vratarju.
V nadaljevanju se je ministrica ustavila tudi pri starejših, obiskala je Rožmanov dom. Ideja o domu za starejše osamljene Slovence se je rodila že v šestdesetih letih prejšnjega stoletja in v naslednjih letih se je dom tudi zgradil. Kasneje je zaradi pomankanja sredstev in potrebah po posodobitvi in povečanju na pomoč priskočila Fundacija za otroke in starejše Hermana Zupana. Ministrici so razkazali lep sodoben dom starejših, danes je v njemu tudi veliko Argentincev, vendar imajo pa Slovenci še vedno prednost, če izrazijo interes.
Ministrica je obiskala tudi Slovensko društvo Triglav. Društvo, ki je v 70. letih nastalo po združitvi treh manjših domov pretežno primorske predvojne emigracije, ima v lasti ogromen kompleks, ki pa danes bolj ali manj deluje kot športno-rekreacijski center. Le manjši del članstva še ima slovenske korenine, je pa spodbudno, da so pričeli s tečaji slovenskega jezika, za katere je veliko zanimanje, ter tečaji slovenske kulinarike.
Naši rojaki v Argentini so tudi uspešni podjetniki. Ministrica je tako danes obiskala podjetje Interpack, ki sodi v skupino HZ, poslovno skupino zavednega Slovenca Hermana Zupana, in je med vodilnimi podjetji za izdelavo embalaže v Latinski Ameriki ter največje tovrstno podjetje v Argentini. Zaposlujejo več kot 1.500 ljudi v tovarnah v Argentini, Braziliji in Čilu. Proizvajajo zložljive škatle, valovito lepenko, karton, folije in izdelke iz folij, samolepilne nalepke, ukvarjajo pa se tudi z gozdarstvom in prašičjerejo. Njihov naročnik sta med drugim tudi McDonald in Stela Artoa.
Ustanovitelj Herman Zupan je bil velik podpornik slovenske skupnosti v Argentini, ves čas jo je tudi finančno podpiral. Njegovo delo in veliko podporo slovenstvu nadaljuje sin Hernán Zupan, prav tako uspešen podjetnik ter tudi častni konzul Republike Slovenije v Buenos Airesu.
Ministrice so se razveselili tudi najmlajši.
Več o obisku Argentine in Brazilije pa v oddaji Slovenija brez meja: