Boris Lah je glasbenik, športnik, podjetnik, oče in mož. Po 30 letih življenja se je vrnil iz Švice v Slovenijo, kjer je ob začetku koronskega časa spet dal priložnost harmoniki. Ko so ga otroci slišali igrati, so ga malo za šalo prepričali, da dovoli posnetek objaviti na njegovi FB strani. Ko se je to zgodilo, so bili odzivi tako dobri, da se tudi naslednjemu snemanju ni upiral.
A najprej, kdo sploh je Boris Lah in zakaj smo ga povabili v oddajo Slovenija brez meja?
Boris Lah je prekaljen glasbeni maček, ki ga je pri njegovih dvajsetih letih prav glasba ponesla iz Pragerskega v svet. "Prosili so me, če grem pomagati igrat v tujino, pa sem odšel. Nisem imel namena ostati, a poti so se potem tako zanimivo križale, da odhod nazaj domov ni bil enostaven. Ko sem se v Švici še zaljubil in dobil sina, pa sploh nisem več razmišljal o povratku domov" nam zaupa simpatični Štajerec. Po tridesetem letu se je odločil opustiti profesionalno glasbeno pot in se podal v podjetniške vode, kmalu pa tudi v športne. V zgolj dveh letih je tako dobro osvojil golf, da je postal celo trener. V Švici je pred štirimi leti je dosegel vrhunec v tem športu, saj je postal švicarski prvak v igranju golfa pri seniorjih. Ko se je ljubezenska zgodba z njegovo švicarsko ženo končala je čez noč je sprejel odločitev, da se po tridesetih letih vrne v Slovenijo. Tukaj je našel svojo sorodno dušo in zdaj uživajo skupaj v novem domu na Polzeli; Boris, njegova žena in vsi trije njuni otroci. Hiško so si uredili tako, da je na sredini glasbeni prostor. Tako glasba pogosto odmeva po celi hiši. Največkrat zazveni harmonika ali klavir. Ljubezen do Avsenikove glasbe ni nikoli ugasnila in zdaj je prišla priložnost za ustvarjanje priredb na njegov način, seveda pa mu pri tem pomagajo glasbeni prijatelji. "Neverjetno kako so vsi glasbeniki pripravljeni na sodelovanje. Nihče ni odklonil sodelovanja, pa čeprav jim nisem ponujal nič drugega kot sodelovanje v malo drugačnem glasbenem projektu. Pri tem bi rad omenil prijatelja Janeza Repnika. On ima največ dela z nami, saj nas vedno sprejme v svojem studiu in potem dolgo v noč z menoj potrpežljivo ustvarja, dokler nismo vsi zadovoljni."
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Boris je že pri štirih letih imel prve nastope v vrtcu na Pragerskem, v začetku osnovne šole je bil ves čas del folklore, v sedmem razredu pa je že bil član prvega ansambla na Pragerskem, ki so ga sestavljali dve kitari, bobni, harmonika in orgle. Preden je šel služit vojaški rok je igral z Veselimi slavčki v Mariboru, po vojski pa se je njegova glasbena kariera nadaljevala poklicno. Eno leto je bil član avstrijskega ansambla Türnitzer Muzikanten, nato je bil član skupin Export A, Moosner Spitzbuem, Alpendolarin zadnji dve leti poklicne kariere še z priljubljenimi Brunner & Brunner, kjer je dosegel tudi vrhunec glasbene kariere in nastopil na vseh najbolj eminentnih glasbenih odrih. Ves ta čas, po končani glasbeni profesionalni karieri, je svoj čas posvečal tudi poslovni karieri in družini.
Oddajo Slovenija brez meja je Janja Ulaga posnela pri Borisu doma na Polzeli. V glasbenem kotičku je jasno zaznati, da je v tej hiši doma Avsenikova glasba.
Boris je pred meseci na facebooku ustanovil virtualni ansambel Lah-ov Boris s Prijateljicami in Prijatelji. Gre za projekt, ki ga Boris dela z vsem spoštovanjem in ljubeznijo do domače glasbe. Po dogovoru z dediči Avsenikove glasbe in v sodelovanju z Janezom Repnikom snema priredbe Avsenikove glasbe, k projektu vabi največja imena narodno-zabavne glasbe (Matjaž Mrak, Alfi Nipič, Hermina Matjašič, Tina Debevec, Irena Vrčkovnik,..)
Boris želi v naslednjih mesecih dokončati zastavljen cilj, izdati CD in vinilno ploščo s priredbami in venčki ter glasbenimi gosti, ki jih je sam izbral. Kot kaže bo njegov glasbeni projekt prava poslastica za vse ljubitelje Avsenikove glasbe.
Več o njegovi zgodbi lahko slišite na posnetku oddaje Slovenija brez meja: