Moravčan Milan Kokalj rojen 2.9.1952 je zagotovo eden najboljših in merkantnejših slovenskih kitaristov slovenske narodno-zabavne glasbe. Če je bil Ansambel bratov Avsenik, gledano skozi zgodovino domače glasbe, predstavnik kvintetovske struje je bil Ansambel Lojzeta Slaka zgodovinski predstavnik struje tria z diatonično harmoniko in večglasnim fantovskim prepevanjem. Glasbeni strokovnjaki po glasbeni plati Ansambel Franca Miheliča še danes uvrščajo v zlato sredino – torej med Avsenika in Slaka. Če je imel Ansambel bratov Avsenik kitarista Leva Ponikvarja – Levčka, Ansambel Lojzeta Slaka – kitarista Nika Zlobka, si tudi Ansambel Franca Miheliča, ki letos praznuje častitljivih 53 let glasbenega delovanja, ne moremo več predstavljati brez kitarista in bas vokalista Milana Kokalja. Za kako kvalitetnega glasbenika gre, pričajo tudi zgodovinska dejstva.
Milan Kokalj se je na seminarjih izobrazil za organista. Prepeval je v eminentnem Komornem zboru RTV Slovenija, ki je odskočna deska za marsikaterega opernega pevca. Kmalu se je pridružil k mladinskem plesnemu ansamblu Karavan, kjer je slednji igral na električne orgle. Po odsluženi vojaščini se je leta 1975 pridružil Ansamblu Kovinarji. Leta 1979 se je pridružil k Ansamblu Vita Muženiča, kjer si je odrske deske delil tudi z legendarnim Avsenikovim pevcem Francem Korenom. Vredno je omeniti, da je Milan Kokalj nenehno svoje kitarsko glasbeno znanje gradil tudi s pomočjo stilskega preučevanja igranja svojega velikega glasbenega vzornika Leva Ponikvarja, dolgoletnega kitarista Ansambla bratov Avsenik.
Milanu Kokalju so se odprla vrata v Miheličev ansambel po odhodu kitarista Ludvika Trškana, ko se ta leta 1980 za profesionalno glasbeno pot z Miheličevim ansamblom ni odločil.
Ansambel Franca Miheliča s kitaristom Milanom Kokaljem.
Milan Kokalj je s harmonikarjem, vodjo in glavnim komponistom ansambla, Francem Miheličem na novo zastavil kot beton čvrst ritem, na katerem še dandanes varno sedijo Miheličeve melodije poskočnih polk in sanjajočih valčkov.
Z veliko vaj, odrekanj je v ansamblu zorel in dozorel v vzornega glasbenika, ki ima posnemovalce še danes tudi izven slovenskih meja. Milan Kokalj je z Miheličevim ansamblom prevandral Evropo po križ in po dolgem. Več tisočkrat je stal na največjih odrih domače glasbe doma in na tujem, več stokrat gostoval na radijskih in televizijskih oddajah, po Evropi je prevozil na milijone kilometrov. Zato se je za potrpežljivost v našem VIP petku lepo zahvalil svoji izjemni življenjski sopotnici:
Milan Kokalj je z glasbo presegel samega sebe in pravzaprav dosegel vse, kar se je v glasbi doseči dalo.
Kako dober kitarist je bil Milan Kokalj priča tudi dejstvo, da ga je v ’90. letih opazil Vilko Ovsenik, umetniški vodja in aranžer Ansambla bratov Avsenik. Milana je povabil na avdicijo za stalno igranje v Ansamblu bratov Avsenik. Kljub hudi preizkušnji Milan svoje pripadnosti Ansamblu Franca Miheliča ni nikoli odrekel. Milan Kokalj svoje glasbene izkušnje že desetletja predaja glasbenega znanja željnim. Pred 33. leti je kot glasbeni mentor na noge postavil družinski Trio Svetlin. S pomočjo Milana Kokalja je takratni mladoletni Trio Svetlin igral s tako visoko stopnjo ubranosti, muzikalnosti ter korajže, ki jo še danes le redki presežejo.
Milan Kokalj s svojo premišljenostjo in modrostjo vsem nam še danes kaže pot, kako lahko zaigra človečnost v vsakem od nas.