Helena Lupinc je prejela nagrado za diplomsko nalogo Narodni dom in Trst. Helena Lupinc je zamejska Slovenka. V Trstu je obiskovala tudi šolo in zamejstvo več kot občutila tudi na svoji koži. Pred dnevi je tudi ona prejela nagrado za diplomsko nalogo Narodni dom in Trieste-Trst. Za vse poslušalce Veseljaka mogoče kot zanimivost podatek, da je Helena hči znanega profesorja harmonike, Zorana Lupinca.
Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v dvorani Državnega sveta na posebni slovesnosti podelil nagrade in priznanja XXI. nagradnega natečaja Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu za diplomska, magistrska in doktorska dela na temo Slovencev v zamejstvu in po svetu. Letos je na natečaj prispelo sedemnajst nalog, v enaindvajsetih letih pa skupno že 373.
Minister Arčon je v svojem nagovoru izrazil zadovoljstvo nad odzivnostjo natečajnikov in dejal, da se jih bo v naslednjih letih zagotovo zvrstilo še več. Poudaril je vsebinski pomen teh nalog, ki bogatijo vse nas in so izjemno dragocene tudi za delo urada. Vsem sodelujočim, posebej pa nagrajenkam in nagrajencem, je čestital za prispevke, članom strokovne komisije in mentorjem nagrajenih raziskovalcev pa se zahvalil za sodelovanje.
Na uradu že več kot dve desetletji pripravljajo pričujoči nagradni natečaj z zavedanjem, da skoraj ni dežele na svetu, kjer ne bi našli kakšnega Slovenca.
pr
Med nagrajenci je bila tudi naša gostja v oddaji Slovenija brez meja, Helena Lupinc
Helena Lupinc je zamejska Slovenka. V Trstu je obiskovala tudi šolo in zamejstvo več kot občutila tudi na svoji koži. Pred dnevi je tudi ona prejela nagrado za diplomsko nalogo Narodni dom in Trieste-Trst (Narodni dom in Trieste-Trst: perspektive, potrebe in cilji skupnosti, ki sobivajo v mestu).
Za vse poslušalce Veseljaka mogoče kot zanimivost podatek, da je Helena hči znanega profesorja harmonike, Zorana Lupinca.
Gre za zelo zanimivo in večno perečo problematiko, ki pa se je na tak način ni lotil še nihče do zdaj. Obelodanili smo ključno problematiko kulturnega življenja v Trstu, razjasnili kaj pomeni za zamejske Slovence slovensko in italijansko državljanstvo, zakaj je pomembno, da Narodni dom v Trstu živi in v katero smer naj bi se razvijal.
:::::::::::::::
O pomenu ohranitve Narodnega doma v Trstu in o življenju zamejske Slovenke, ki se je podala na zanimiv študij na Nizozemsko lahko več izveste v posnetku oddaje Slovenija brez meja, ki jo pripravlja Janja Ulaga: