Tudi vodja Alpskega kvinteta, Janez Per je bil to poletje žrtev poplav.
Meteorne vode so udrle v njegove kletne prostore v Mengšu, kjer je bila glasbena soba Alpskega kvinteta. Tam so bile shranjene vse nagrade, plošče, kasete, pogodbe, inštrumenti, ki jih ni uspel rešiti pred hitro deročo vodo. Nikoli še niso doživeli poplave na svoji kmetiji, to se je zgodilo prvič in šok ob tem je bil težko opisljiv. Saj je res da so vsi živi in zdravi in da hiša še vedno stoji, toda vsi dokazi 58 letnega dela Alpskega kvinteta so šli po zlu. Prijatelji so pomagali odvažati poplavljene predmete, nekaj je bilo celo tako srčnih, da so se lotili obnove poplavljenih predmetov. Eden takih je bil zagotovo Simon Golobič, največji arhivar narodno-zabavne glasbe. Lotil se je čiščenja vinilnih plošč in jih v veliki meri tudi očistil, jim vdahnil novo dušo. Kaset in nekaterih vinilnih plošč pa se ni dalo rešiti, zato se je Simon potrudil v svojem arhivu nabral vseh 80 kaset, ki jih je Alpski kvintet izdal v svoji karieri.
Janez Per je bil ob takem darilu vidno ganjen. Simon se je pošalil, da ima vendarle eno željo, in sicer to, da bi Janez odslej te stvari shranjeval na podstrešju in ne v kleti.
Tukaj presenečenj na Veseljaku še ni bilo konec. Janja Ulaga in Nejc Drobnič sta namreč izvedela, da je Janezu Peru poplavilo tudi precej inštrumentov in da je bil Janez še posebej navezan na svojo staro harmoniko Kapš, katero pa je po poplavah v svojo delavnico vzel mojster izdelave harmonik, Jože Pečjak. S popravljanjem in restavriranjem harmonike se je ukvarjal več kot 300 ur, a mu je uspelo. Harmoniko je rešil, brez da bi zamenjal kakšnega od ključnih delov.
Tako je izgledala harmonika v sredinski fazi obnove.
Janez je bil vidno šokiran, ko je zagledal Jožeta Pečjaka z njegovo harmoniko v rokah. Presenečenje je bilo popolno.
V dokaz, da je harmonika spet delujoča, je Jože tudi zaigral nanjo.
Tako se je odvilo presenečenje za Janeza Pera: