Rafko Irgolič se je rodil v Radljah ob Dravi, 29. decembra, leta 1933. Gre za glasbenika, ki je nastopil na prvem festivalu Slovenska popevka leta 1962 na Bledu s pesmijo, šansonom, Sivi zidovi starega mesta. V času zlate dobe slovenske popevke je spadal med najbolj prepoznavne slovenske glasbene izvajalce. Med njegovimi najbolj znanimi pesmimi so Moj črni konj, Jaham spet v Kolorado, Deček s planine, Moja dolina in Bonanza, po istomenski televizijski nadaljevanki. Zapel pa je tudi pesem Titanik Ansambla Lojzeta Slaka.
"Enkrat me pokliče Lojze Slak in pravi, da ima pesem, za katero si želi, da bi jo jaz zapel. Sem rekel, da naj mi pošlje note, všeč mi je bilo in sem se čutil počaščenega, ampak sem rekel, da bom prišel na vajo in bom zapel, pa bodo fantje povedali, ali je to zame," je pred dnevi na Veseljaku razkril ozadje sodelovanja pri pesmi Titanik.
Rafko sicer prihaja iz glasbeno nadarjene družine, njegova starša sta bila odlična pevca, mama pa je igrala več inštrumentov. Po gimnaziji se je odločil, da bo zobotehnik. Specializiral se je za zobnega protetika in delo zelo uspešno in predano opravljal več kot štiri desetletja. Rafko Irgolič je bil tudi zelo nadarjen gledališki igralec, a se ni odločil, da bi to delo kdaj opravljal profesionalno. Ženo Nado je spoznal v Sevnici, kjer je svoje otroštvo in mladost preživel tudi sam. Bila sta si usojena, saj sta izjemno lepo plula skozi življenje. Rafko in Nada imata sina Igorja in vnuka Rafija. Čeprav že več kot pol stoletja živita v Ljubljani, se imata še vedno za Sevničana. V Sevnici sta namreč preživela večino otroštva in mladosti. Tam se je rodila ljubezen do glasbe, pa tudi njuna ljubezen.
Letos je izšla tudi biografija o Rafkovem izjemnem življenju, ki ga je v knjigi lepo povzel izjemen avtor Ivan Sivec. O knjigi Nepozabno življenje: Življenje in delo priljubljenega pevca Rafka Irgoliča pa so zapisali sledeče: "Rafko Irgolič je zagotovo eden najbolj prepoznavnih in priljubljenih pevcev slovenske zabavne in narodne glasbe. Le kdo ne pozna njegovih, tako rekoč že ponarodelih, pevskih izvedb skladb, kot so Moj črni konj, Oh, Suzana, Deček s planine in drugih kavbojskih pesmi, pa tudi izjemno lepih domačih popevk, kot so Sivi zidovi starega mesta, Pred mano je poletje in Večer v planinah, pa v naše občutje prestavljeni Beli cvet, To je moj dragi dom, Čemu naj še živim ter seveda nepozabne narodne pesmi, kot sta Zabučale gore in Polje, kdo bo tebe ljubil, ter izjemne narodno-zabavne pesmi, kot so Dober dan, sonce, Titanic in Domovina? Ob devetdesetletnici življenja Rafko bralcem v knjigi Nepozabno življenje razgrinja svojo dolgo in razgibano pevsko pot, med spomine pa prepleta tudi sladko-grenke izkušnje ter svoje poglede na zgledno družinsko življenje, ki sta ga stkala skupaj z ženo Nado."