Slavko Malnar je član slovenske manjšine na Hrvaškem, ki že leta neutrudno raziskuje in popisuje stvarnost naših rojakov v Gorskem kotarju.
V zanimivem pogovoru je gospod Malnar orisal domače kraje, ki na treh straneh neba mejijo na matično Slovenijo. Njegovo življenje je bilo polno izkušenj, mnogih tudi bolečih. Njegovo otroštvo, zaznamovano z izkušnjo taborišča, ni bilo lahko. Opisal ga je v knjigi Izgubljeno otroštvo. Skozi leta je spoznal, kako pomembno je ohranjati spomine. Prav zato je po upokojitvi, ko je imel končno nekoliko več časa, začel raziskovati in popisovati življenje v svojih domačih krajih.
V prvi knjigi je popisal priimke na Čabranskem. Ugotovil je, da velik del tamkajšnjih ljudi nosi prav slovenski priimek. Zanimalo ga je narečje. Poudarja, da je njihovo narečje danes še vedno živo, vendar pa se soočajo z upadom števila prebivalstva. Njegovo najpomembnejše in najobsežnejše delo Zgodovina Čabranskega je predstavljalo tudi način odkrivanja njegovih korenin.
Slavko Malnar se je 8. februarja 1937 rodil v vasici Ravnice v občini Čabar na Hrvaškem.
V okviru niza večerov pod naslovom Sredi domovine na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu gostijo izjemne ustvarjalce, ki živijo in delujejo zunaj matične domovine. Vsi ljubitelji literature, glasbe in drugih umetnosti imate tako priložnost, da v prestolnici od blizu spoznate zamejske in izseljenske ustvarjalce ter njihove stvaritve.
Že sedaj nas vabijo, da se jim ponovno pridružite februarja, ko bodo sredi domovine ponovno gostili zanimivega rojaka.
Povzetek pogovora z njim lahko slišite v oddaji Slovenija brez meja: