Tokrat smo v VIP uri gostili izjemnega pisca besedil in pisatelja, Branka Zupanca.
Branko Zupanc se je rodil v Migojnicah pri Žalcu, a je pri treh letih, ko se je s starši preselil v Celje, postal Celjan. Po končani osnovni šoli je postal avtomehanik, nato pa prometni tehnik in nazadnje pravnik. Kot pravnik je služboval v podjetju Izletnik Celje. Z uspešnim literarnim udejstvovanjem je začel že v osnovni šoli, ko je ena od njegovih pesmic s Kurirčkovo torbico potovala v Beograd k maršalu Titu. Kasneje pa se je vedno pogosteje zatekal v svoj svet, kjer je ustvarjal najprej pesmi za svojo dušo.
Izdal je pet pesniških zbirk. Svoje literarno delo je nadaljeval s pisanjem izpovednih romanov, ki so nastali po pričevanjih udeležencev druge svetovne vojne. Z zgodbami, opisanimi v teh delih, je čas druge svetovne vojne in dogajanja med njo uspel rešiti pred pozabo ter ustvaril bogat zgodovinski vir. Mestu Celju je posvetil epopejo Spomini med bršljanom, v kateri je 35 celjskih znamenitosti predstavil v pesmih. Najbolj pa se je uveljavil kot pisec besedil za narodnozabavne ansamble. Mnoga njegova besedila za neţne valčke so prave uspešnice. Za te svoje stvaritve je prejel tudi nagrado Marjana Stareta in Souvanovo nagrado za življenjsko delo.
Že prvo njegovo pesniško delo je postalo velika uspešnica, ki jo zagotovo poznate vsi Veseljaki. To je bila pesem JESEN IHTI, ki jo je uglasbil Brane Klavžar. Nastala je 15. maja leta 1995, ko se je v avtorju kljub pomladi, v srcu pojavila jesen. Razmišljujoča pesnitev, ki je skupaj z melodijo postala izjemna uspešnica, katero so poslušalci takoj vzeli za svojo.
Kako je nastalo besedilo za pesem Mamina ruta?
Njegova druga velika uspešnica nosi naslov Mamina ruta. Tudi to je uglasbil Brane Klavžar, sicer pa besedilo govori o avtorjevi babici in mami. "Ko sem pisal to pesem, sem imel pred očmi mojo babico, ki je vedno nosila ruto. Včasih na glavi, včasih okoli vratu. Kasneje je to isto ruto nosila tudi moja mama, zato je že sama misel na ta kos oblačila, v meni vzbujala posebne občutke. Pesem sem napisal z mislijo na mojo babico in mamo, ampak je bila v resnici namenjena vsem mamam." Nam je obrazložil Branko Zupanc, ki je v treh desetletjih napisal preko dvesto besedil za narodnozabavne skladbe. Med njimi tudi: Za češnjevo mizo (Vagabundi), Tu sem doma (Ansambel Zupan), Dovolj je dni v življenju (Ansambel Tik tak), V klasju skrit je čas žanjic (Ansambel Spev), Vzemi si čas za sanje (Ansambel Vihar), Potepuh (Ansambel Mira Klinca),...
Branko Zupanc ni znan le kot pesnik, ampak tudi kot pisatelj. Napisal je že knjige na različne tematike: Po poti usode, Padajoči veter, Ljudje z dežele, V nekem tihem času, Rdeči sneg na Igrišah, Sipine življenja, njegova zadnja pa nosi naslov Potovanja s Friderikom.