Zgodba, ki poganja Slovenijo
V Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri pri Vrhniki se pod okriljem stalne razstave "Cestna vozila" predstavlja zgodovina Petrola – podjetja, ki je že 80 let tesno povezano z razvojem cestnega prometa in energetike v Sloveniji. Razstava, naslovljenaOd lekarne do bencinskega servisa, obiskovalcem ponuja edinstven vpogled v mejnike tehničnega napredka in širši družbeni pomen podjetja.
Klemen Bunderla, ki se je podal na to pot skozi razstavo, je v družbi Igorja Mravlje, dolgoletnega direktorja maloprodaje in zbiratelja zgodovine Petrola raziskoval razvoj podjetja, ki je postalo sinonim za gibanje, energijo in trajnost.
Začetki v povojni Ljubljani
Zgodovina Petrola se začne leta 1945, ko je bila v okviru beograjskega podjetja Jugopetrol ustanovljena njegova ljubljanska podružnica. Ta je leta 1953 postala samostojno podjetje z imenom Petrol. V svojih začetkih je razpolagala s sedmimi črpalkami, nekaj skladišči in skromnimi prostori ob železniški postaji v Ljubljani, a že takrat je bilo jasno, da se piše ena najmočnejših gospodarskih zgodb v Sloveniji.
Razvoj države je pospeševal rast podjetja. Prvi sodobni bencinski servis je bil zgrajen v Solkanu leta 1953, istega leta pa še v Ljubljani, kjer je bil tudi prvi servis z neprekinjenim, 24-urnim delovanjem.
Širitve, inovacije in prelomnice
V šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je Petrol zaradi rastočega tranzitnega prometa, števila registriranih vozil in turističnega razcveta močno širil mrežo bencinskih servisov. Pomemben mejnik je bil prihod prvega naftnega tankerja v luko Koper leta 1968.
Podjetje se je intenzivno usmerjalo tudi v tehnološki razvoj. Med večjimi koraki so bili uvedba računalniške obdelave podatkov (1974), začetek prodaje neosvinčenega bencina (1986), odprtje prvega samopostrežnega bencinskega servisa (1985) ter vstop na trg zemeljskega plina.
Po osamosvojitvi Slovenije je Petrol nadaljeval modernizacijo: uvedel je plačilne kartice za pravne osebe (1991) in fizične osebe (1993), postavil prvo spletno stran in odprl vrhunski kemijski laboratorij za nadzor kakovosti goriv.
Spomini, ki ohranjajo dušo podjetja
Poseben pečat razstavi daje zgodba Igorja Mravlje, nekdanjega direktorja maloprodaje, zbiratelja in pričevalca zgodovine Petrola. Njegova kariera se je začela leta 1972 kot prvi Petrolov štipendist, mentorstvo pa mu je ponudil Albin Rome – naključje, ki se je izkazalo za življenjsko prelomnico.
Danes Mravlja hrani dragoceno zbirko Petrolove dediščine v domači hiši v Gojačah pri Ajdovščini. Med eksponati so stare uniforme, prvi katalogi, plačilne kartice, redki dokumenti in celo originalna obcestna tabla "Še 200 m / Nasvidenje". Zbirka ni zgolj nostalgična; predstavlja odgovorno prizadevanje za ohranjanje kolektivnega spomina.
Zgodovina, ki jo ustvarjajo ljudje
Skozi Mravljev spomin oživi tudi neformalna zgodovina Petrola: 55-urni nogometni maraton za vpis v Guinnessovo knjigo rekordov, aktivacija zaposlenih ob naravnih nesrečah, upor proti nošenju naglavnih rut ... To so zgodbe, ki so ustvarjale pristne vezi med zaposlenimi in odsevale duh časa.
Mravlja pravi:»Petrol je bil zame sveti kraj – tako kot je Planica za Slovence.«S ponosom se spominja časov, ko so zaposleni v prostem času z vso zagnanostjo prispevali k razvoju podjetja – s tovornjaki, harmoniko in skupinskim duhom, ki je živel še dolgo zatem.

Vstop v sodobno energetsko dobo
Z vstopom v novo tisočletje se je Petrol razvil v moderno energetsko podjetje. Poleg goriva ponuja celovite storitve, kot so trgovine, kavarne, poštne točke, energetske rešitve in digitalne platforme. V devetdesetih letih je obsegal že več kot 370 prodajnih mest, danes pa jih ima več kot 595, razpršenih po vsej regiji.
Petrol je danes največje energetsko podjetje v Sloveniji. Je simbol napredka, ki ga poganja jasna vizija prihodnosti, utemeljena na trajnosti, inovacijah in povezovanju.
Neustavljivo naprej
Razstava v Tehniškem muzeju ni le pregled razvoja podjetja, ampak tudi poklon ljudem, ki so ustvarjali njegovo zgodbo. Z osebnimi pričevanji, kot je pripoved Igorja Mravlje, zgodovina zaživi. Postane več kot zgolj niz datumov in podatkov, postane pot neustavljivih.
Petrol danes stoji kot živi spomenik uspeha, ki je v 80 letih prehodil pot od nekaj črpalk do regionalnega energetskega velikana. Njegova zgodba se nadaljuje – enako močna, enako povezana z ljudmi in še vedno usmerjena v prihodnost.