V epizodi 186 AIDEA podkasta bo Klemen Selaković gostil Janija Pravdiča, avtorja izjemno uspešnega projekta Life System Workshop in serijskega podjetnika, ki bo delil ključne smernice za nadgradnjo in vzdrževanje kakovostnega socialnega kroga. V času, ko se družba sooča z naraščajočo osamljenostjo, Jani poudarja, da so kakovostni odnosi ključni za izpolnjeno življenje, kar potrjujejo tudi najdaljše študije na temo sreče in blaginje. Pogovor razkriva praktične okvire in strategije za iskanje, povezovanje in ohranjanje pomembnih stikov, ne glede na to, ali iščemo mentorje, vrstnike ali tiste, ki jim lahko sami nudimo podporo.

Pojavlja se paradoks naraščajoče osamljenosti v družbi. Jani Pravdič v epizodi 186 AIDEA podkasta, posneti v sklopu AIDEA konference 2025 v Hotelu Mons v Ljubljani, opozarja na ta zaskrbljujoč trend, še posebej med novimi generacijami in moškimi.
Jani Pravdič predstavlja svoj revolucionarni okvir NPO (Najdi, Poveži, Obdrži) za izgradnjo in vzdrževanje kakovostnih socialnih vezi. Najdi: Kako prepoznati in aktivno iskati "izjemne ljudi", ki jih želimo v svojem življenju. Jani poudarja pomen proaktivnega "outreacha" (prvega stika), saj se ga večina ljudi boji in s tem zamuja priložnosti. * Poveži: Umetnost vzpostavljanja pristnega in globokega stika. Ključno spoznanje je, da je treba biti "zainteresiran" v sogovornika, ne le "interesanten". Ni dolgočasnih ljudi, so samo dolgočasna vprašanja. Spraševanje o stvareh, ki nas resnično zanimajo, ustvarja globlje pogovore. * Obdrži: Strategije za dolgoročno vzdrževanje odnosov, ki so vzajemni in sistem za vzdrževanje stikov. Jani ponudi konkretne tehnike in miselne okvire za učinkovito mreženje in gradnjo trajnih prijateljstev. Pravdič razpravlja o prednostih in izzivih, ki jih prinašajo stari ter novi prijatelji. Stari prijatelji: Prednosti vključujejo zaupanje, zanesljivost in sproščenost, saj nas poznajo že dolgo in sprejemajo takšne, kot smo bili. Vendar pa lahko predstavljajo tudi izziv, saj nas težje sprejmejo v naši "novi verziji" in morda omejujejo eksperimentiranje z novimi osebnostmi. * Novi prijatelji: Omogočajo nam, da se preizkusimo v novih vlogah, eksperimentiramo z novimi pristopi in vežemo vezi z ljudmi, ki ne poznajo naše preteklosti.

Jani tudi izpodbija splošno prepričanje "it's lonely at the top" (na vrhu je osamljeno). Trdi, da če je nekdo osamljen
na vrhu, je to zato, ker s seboj ni pripeljal prijateljev. Članek bi se osredotočil na pomen podpore
in zvestobe prijateljev, ne le v dobrih, ampak predvsem v slabih časih, ko "življenje ni dobro" ali
ko smo na dnu. Jani s primerom posameznika, ki je v času škandala izgubil vse bližnje,
poudarja neprecenljivo vrednost prijateljstva, ki stoji ob strani tudi ob napakah. Članek bi povabil
bralce k razmisleku o tem, kako investirati v odnose že danes, da bi v prihodnosti, ko bo morda
potrebna podpora, imeli "iskreno radi" ljudi, na katere se lahko zanesejo. Prav tako bi spodbudil
k preprostemu eksperimentu: poslati sporočilo prijatelju, ki mu cenimo prijateljstvo, saj takšno
dejanje ne izboljša le lastnega počutja, ampak tudi počutje prejemnika.
Podkast z Janijem Pravdičem si lahko ogledate v četrtek ob 20.30 na TV Veseljak Golica.