Čeprav naj bi dogodek, ki bo združil slovenska srca potekal že v letu 2020, je višja sila žal posegla v načrte. Ko se je stanje nekoliko umirilo pa se je ekipa najbolj slovenskega radia VESELJAK končno lahko veselila priprave dogodka z naslovom RADI POJEMO SLOVENSKE NARODNE.
Projektu so se s ponosom pridružila številna poznana glasbena imena:
MODRIJANI, GADI, KLAPA SKALA, ANSAMBEL DAR, IGOR IN ZLATI ZVOKI, ANSAMBEL OPOJ, KRIMSKI LISJAKI, ANSAMBEL POGUM, ANSAMBEL GLAS, TRIO ŠUBIC, ANSAMBEL TOMAŽA ROTA, SLOVENSKI ZVOKI, ANSAMBEL PIK, ANSAMBEL JARICA, ANSAMBEL KLATEŽI, ANSAMBEL POLJANŠEK, TOMAŽ PLAHUTNIK & RUDI ŠANTL, PRIFARSKI MUZIKANTI, EROSI, ANSAMBEL PETKA, ANSAMBEL BANOVŠEK, KVARTET SVIT z BRANETOM KLAVŽARJEM.
Modrijani so obiskovalce tokrat navdušili s prepevanjem ljudskih pesmi.
Ansambel Tomaža Rota se je v Celje pripeljal iz daljnih Blok. Tomaž se je kljub dolgi poti po dogodku še poveselil s svojimi radijskimi kolegi in zjutraj med prvimi spregovoril v Veseljakov eter.
V dvorani smo lahko opazili obiskovalce različnih starosti. Na odru so zagotovo bili najmlajši učenci OŠ Lava Celje.
Ansambel Petka se je tokrat imel priložnost izkazati v izjemnem večglasnem petju. Scena je bila delo izjemnih mojstrov Milice in Jožeta Napotnik.
Vedno odličen Ansambel Banovšek je tudi z narodnimi pesmimi dokazal, da sodijo v sam vrh glasbenih izvajalcev.
Prifarci so znani po prepevanju ljudskih pesmi. Tokrat so z njimi razveseljevali v dvorani Golovec Celje.
Gadi so uživali na odru in za njim.
Ansambel Igor in zlati zvoki letos praznuje 30 let delovanja. Že ta četrtek jih bomo lahko spet občudovali na odru. Tokrat v Begunjah pod Avsenikovo marelo.
Pogumovci so napovedali izid nove skladbe še ta teden, v Celju pa so nazdravljali njihovemu članu Emilu, ki je v soboto praznoval rojstni dan.
Pred objektiv smo ujeli tudi Poljanške.
Dogodek so popestrili tudi vedno bolj uveljavljeni člani Ansambla PIK.
»RADI POJEMO SLOVENSKE NARODNE« več kot "le" koncert
Na dogodku je bilo poleg prepevanja in igranja slovenskih narodnih pesmi moč uživati tudi v zabavnem igranem delu, v katerem so se izkazali voditelji radia Veseljak, igralci, pa tudi nekateri glasbeniki. Javnosti so se prvič pokazali nekateri humoristični liki, ki jih poslušalci radia Veseljak že nekaj let dobro poznajo, na primer Poštar Lojz, gospa Zinka in Ribničan Urban (radijski voditelj Nejc Drobnič). Vlogo mične natakarice je odigrala voditeljica Nina Cestnik Pavlič, vlogo glavnega krčmarja na odru pa je tokrat prevzel Franc Pestotnik Podokničar, čeprav je bila prvotno namenjena Slavku Poboju, ki je pomagal tudi pri snovanju dramskega dela scenarija. V igri so sodelovali še Miha Šink, Janez Marolt (ans. Mesečniki), Brane Klavžar, Slavko Plut (vodja legendarnega ansambla Slavček), folkloristi FS Anton Tanc Marija Gradec pri Laškem.
Franc Pestotnik Podokničar v vlogi krčmarja.
Javnosti sta se prvič pokazala lika radijske humoreske, poštar Lojz in Zinka.
Voditeljica Nina Cestnik Pavlič se je tokrat pokazala v vlogi mične natakarice, voditelj Nejc Drobnič pa v vlogi Ribn`čana Urbana.
Zakaj slovenski prostor potrebuje dogodek na katerem se bodo prepevale samo slovenske narodne pesmi?
Glasbeni urednik Radia Veseljak in arhivar slovenske narodne in narodno-zabavne glasbe, Simon Golobič: »O pojavu slovenske ljudske glasbe je bilo na slovenskem že veliko napisanega. Tudi v strokovnih, etnoloških in še zlasti folklorističnih krogih. Ljudska glasba je brezpogojno slovenska dediščina glasbene kulture. Zgodovinske izkušnje nam kažejo in povedo, da se je v stoletjih in tisočletjih zgodovinskega razvoja marsikaj spremenilo, nastalo je marsikaj novega, v različnih kulturnih in glasbenih oblikah, a ljudska pesem je preživela in ostala. Ljudska glasba že stoletja predstavlja odsev vsakdanjega načina življenja ljudi v konkretnih okoljih in opredeljenih zgodovinskih obdobjih. Skozi vojne vihre je slovenska ljudska pesem hrabrila tudi najbolj pogumne, kmetom na poljih je krepila delovno moč, vseskozi je odražala veselje do življenja samega. Slovenska ljudska pesem še danes pooseblja neokrnjeno slovensko dušo. Z izvajanjem te glasbe v naravnem tempu bitja človeškega srca se začnejo sproščati emocije, pesmi nas objamejo z lepimi občutki. Slovenska pesem teži k enotnosti srčnega slovenskega naroda. V Celju smo skupaj zapeli slovenske narodne, torej PONARODELE LJUDSKE PESMI, v vokalno-instrumentalni podobi. Neskončno lepo je bilo opazovati tako številčen slovenski pevski zbor«
Z glasbeniki je tokrat prepevala polna dvorana obiskovalcev.
Tik pred izvedbo dogodka se je seveda zgodilo še nekaj zapletov. Najbolj neprijeten je bil zdravstveni zaplet Bojana Lugariča (vodja in klarinetist Slovenskih zvokov).
Slovenski zvoki so se tokrat pojavili v neobičajni zasedbi.
»Bojan je v soboto zjutraj poslal sporočilo s fotografijo iz bolnišnice, kjer so ga ponoči sprejeli zaradi napada slepiča. K sreči se je vse dobro končalo, a za Bojana smo morali najti zamenjavo. Bojana so nadomeščali kar trije dodatni člani; na klarinetu ga je zamenjal Matjaž Vodišek (Ans. Petka), njegov pevski del je prevzel Andrej Zeme, na odru pa se jim je pridružila tudi Lidija Križnik, ki v času porodniške na nočnih zabavah nadomešča pevko Tadejo. Zaradi Bojanove odsotnosti smo ostali tudi brez nekaj dramskih vložkov, ki smo jih namenili njemu.« Nam je zaupala odgovorna urednica radia Veseljak, Janja Ulaga, ki pa je z dogodkom zadovoljna. Ekipa radia Veseljak je dokazala, da slovensko pesem nosi globoko v srcu, zato je ta dogodek pripravila zelo skrbno, v veselje vseh prisotnih, ki so ob petju in zabavnem dramskem delu vidno uživali.